HTC skyder smartphone-foråret i gang med ny Samsung Note 7-klon

HTC har skudt smartphone-foråret i gang med HTC U Ultra og U Play, hvor særligt U Ultra er interessant for dem, der gik glip af Note 7-smartphonen

Artikel top billede

De første måneder hvert år står i Androids tegn. Det er i februar og marts, at langt de fleste nye smartphones fra Android-producenterne bliver lancerede, men i år forsøger HTC at skyde festen i gang i januar. 

Ved et livestreamet event har HTC præsenteret HTC U Ultra og HTC U Play.

De to smartphones er ulig, hvad HTC tidligere har præsenteret, og i begge tilfælde låner de nye telefoner funktioner og design fra sine andre asiatiske konkurrenter, Samsung og LG.

U Ultra er en stor smartphone med en 5,7 tommer skærm med QHD-opløsning (2.560 x 1.440 pixels), og minder i høj grad om en mere raffineret Samsungs Note 7.

Telefonen har - ligesom Note 7 havde - en bagside af kurvet glas, der dog ser langt mere gennemført ud på U Ultra, men ingen stylus-pen. Over skærmen sidder en lille ekstra skærm ligesom på en LG V20-smartphone. Den lille skærm viser dig notifikationer, genveje eller kontakter.

På bagsiden finder du en kamerabule, der igen får en til at tænke tilbage på Samsung Note 7. U Ultra er udstyret med samme 12 megapixel billedsensor, som der sidder i Googles Pixel-smartphones (HTC producerer Pixel for Google, så det overrasker ikke), og forvent derfor, at U Ultra kan tage lige så flotte billeder, som Google Pixel roses for.

(Igen) underlige hardwarevalg

Inde i telefonen finder du en Snapdragon 821-processor sammen med 4 GB RAM.

Snapdragon 821 var en stærk processor lanceret i slutningen af 2016, og som sidder i smartphones som Google Pixel og OnePlus 3T, men det er underligt at HTC ikke lancerer telefonen med den nyeste model, 835. 

Snapdragon 835 forventes at sidde i samtlige nye flagskibstelefoner lanceret i de kommende måneder, så HTC får travlt med at sælge U Ultra, inden andre og mere kraftfulde smartphones kommer på markedet.

Læs også: Test af HTC 10 Evo: Lækker telefon med sprød lyd... og gammel hardware

Desuden har telefonen ingen audioport, men kommer i stedet med et USB C-headset. Det er det samme, som fulgte med HTC 10 Evo, og lydoplevelsen var en af de bedste, vi har oplevet i en smartphone. Har du allerede et kablet headset, skal du dog ud og tilkøbe en adapter.

HTC lancerede også en mindre smartphone, U Play, med en 5,2 FullHD-skærm og en mere skrabet MediaTek Helio P10-processor, der skal være en mere prisvenlig smartphone i samme glas og metal-design som U Ultra.

HTC U Ultra og U Play kan sidst i 1. kvartal 2017 købes i farven "brilliant black" til en vejl. butikspris på hhv. 5.990 kr. og 3.790 kr. Du kan også købe telefonerne i HTC's webbutik i et udvalg af farver.

Læs også: Test af HTC 10: Lækker, hurtig og enkel

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S