iTunes, Ubuntu og SUSE Linux kan snart hentes i Windows Store

Hvis man ikke vidste bedre, skulle man tro, at verden var af lave: Microsofts ærkefjende, Apple, lancerer iTunes i Microsofts app-butik sammen med Ubuntu og SUSE Linux

Artikel top billede

Apple er på vej med en Windows Store-version af sit iTunes-program til Windows 10.


Det annoncerede Microsoft på selskbaets årlige udviklerkonference i Seattle, der blev afviklet i sidste uge. 

Microsoft fortalte her, at selskabet samarbejder med Apple for at få iTunes til butikken hurtigst muligt, og imens det lyder som en mindre nyhed, så er iTunes en af de mest efterspurgte apps i Microsofts app-butik.

Ligeledes er det endnu et bevis på, at de to kodegiganter ikke er så fjendtligt indstillede over for hinanden som tidligere.

På scenen under konferencens to keynotes blev iPhonen gentagne gange taget frem og anvendt til fremvisning af en ny app eller funktion. Microsoft var også på scenen ved Apples iPad Pro-lancering sidste år.

Og Microsoft har brug for app-tilslutning fra de store spillere for at få gang i selskabets app-butik.

Spotify lovede for nylig, at selskabet endelig vil tilslutte sig platformen og udsende en Windows Store-app, og på scenen annoncerede også SAP og AutoDesk at være på vej med nye apps til butikken.

Omvendt ser det værre ud for muligheden for Google Chrome. Før en Chrome-app vil kunne være at finde i butikken - såfremt Google ønsker det - skal Google ændre en del i Chromes kode for at leve op til Microsofts strenge krav.

Ubuntu, Fedora og SUSE

Appen fra Apple var ikke den eneste nyhed, som Microsoft kunne vise frem på scenen. Både Ubuntu, SUSE Linux og Fedora, alle Linux-distributioner, vil snart kunne hentes direkte ned fra Windows Store.

Det betyder, at du nemt kan afvikle Linux-applikationer fra en hvilken som helst Windows 10-enhed.

Linux-versionen afvikles i et virtuelt miljø, men med de samme kommandolinje-funktioner, som du vil have haft i en fuld version.

Microsoft startede allerede omfavnelsen af Open Source-systemerne sidste år: Microsoft bygger Linux-funktioner ind i Windows 10

De nye Linux-distroer er en klar håndsstrækning til udviklere og programmører, som enten har brug for eller foretrækker Linux til visse opgaver.

Læs også: Computerworld på Build 2017: Microsofts AI-software er så kraftfuld, at Satya Nadella måtte advare udviklerne

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse