Skype ramt af kæmpenedbrud: Kan hverken sende eller modtage beskeder

Skype-platformen har været ramt af periodiske nedbrud siden mandag eftermiddag. En løsning er på vej.

Artikel top billede

Skype-platformen har siden mandag eftermiddag været ramt af periodiske nedbrud, der resulterer i, at brugere ikke kan oprette forbindelse til tjenesten.

Problemerne rammer kun gratis-versionen af Skype til forbrugere og ikke Skype for Business.

Fejlene ser ud til hovedsagelig at ramme i Europa, hvis man skal tro hjemmesiden Downdetector, hvor hundredevis af Skype-brugere siden tirsdag har meldt, at Skype har været nede i perioder.

Der indløb mange meldinger mandag eftermiddag, hvorefter antallet faldt. Tirsdag formiddag har antallet taget til igen i takt med, at Skype-brugerne er mødt på arbejde.

Fejlen betyder, at Skype uden held forsøger at oprette forbindelse, og at beskeder hverken kan modtages eller sendes.

Det skulle også give problemer for gruppeopkald, hvis du endelig kan forbinde til tjenesten.  

Fejlen er periodisk, og fra tid til anden kan man godt få lov til at sende en besked, og den rammer Skype på alle platforme.

Microsoft selv skriver på Skypes service-forum, Heartbeat, at selskabets teknikere er opmærksomhed fejlmeddelelserne, og at der i øjeblikket bliver arbejdet på sagen.

Læs også: Prøvekørsel af det nye Skype anno 2017: Nyt design og mere stabilitet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect