Anmeldelse: Star Wars: The Last Jedi er så god, at jeg skal se den igen i aften

Anmeldelse: Den nye Star Wars-film omfavner det velkendte og elskede univers, men bryder samtidig nogle afgørende traditioner. Læs Computerworlds “spoiler”-frie anmeldelse her.

Artikel top billede

Hvis du har trykket på artiklen her for at få bekræftet, at weekendens biografbilletter til 'Star Wars: The Last Jedi'  er givet godt ud, så kan vi kun sige: Glæd dig.

'Star Wars: The Last Jedi' er et vidunderligt kapitel i Star Wars-sagaen, og universet er levende som i de gamle film med Han Solo, Chewbacca og Leia.

Men du bliver også overrasket - flere gange faktisk - og måske også lidt bekymret, når filmen er slut.

På et tidspunkt i The Last Jedi, fortæller Luke Skywalker til den lyssværdssvingende jedi-aspirant Rey, at “intet kommer til at gå, som hun forventer.”

Og det er måske præcis den mest sigende beskrivelse af filmen: Du havde ikke forudset plottet. 

Jeg følte ellers, at jeg havde regnet den nogenlunde ud, inden jeg satte mig ind i den lille biograf i Taastrup med de obligatoriske fem liter popcorn: Reys oplæring hos Luke Skywalker, Supreme Leader Snokes identitet, Sith-lærlingen Kylo Rens splittelse og eks-stormtrooperen Finns accept af Modstandsbevægelsen.

Det lå jo lige til højrebenet.

Og alt i den sætning viste sig at være forkert.

Ikke siden afsløringen om, at Darth Vader var Luke Skywalkers far i 1980'ernes Imperiet slår igen, har jeg oplevet en Star Wars-film som har fået mig til at sidde på kanten af biografstolen med popkorn-armen sat på automat-fodring.

Filmen er skrevet og instrueret af Rian Johnson, der tidligere har instrueret film som Sci-fi-filmen Looper, og han fører Star Wars-universet ind i ukendt terræn.

Hver historiefortælling, plottvist og karakterudvikling rykker sig uafhængigt af, hvad man normalt ville forvente. Det er vidunderligt forfriskende efter The Force Awakens, som var håbløst forudsigelig grundet sin åbentlyse og bevidste efterligning af Star Wars IV: Et Nyt Håb.

Artiklen fortsætter under traileren...

The Last Jedi har ligesom The Force Awakens taget humoren til sig fra de gamle Star Wars-film, og nogle vil elske den levende, mere menneskelige humor og talefacon, imens andre vil se det som blasfemi mod seriens alvorlige temaer.

Den seneste Star Wars-film er en af de bedste Star Wars-film, jeg længe har set, og den trækker mig ind i universet igen i en galakse langt, langt borte. Et univers, som nu igen føles levende og ægte.

Men jeg er også bekymret. Mange af de plotmæssige beslutninger har givet mig en underlig mavefornemmelse, hvor jeg ikke kan se, hvor historien skal føre os hen i episode ni, der udkommer i 2019.

Det skræmmer mig, at min elskede saga er så uforudsigelig, men det glæder mig også.

Star Wars: The Last Jedi er så god en film, at jeg allerede skal ind og se den igen i aften.

God fornøjelse.

Læs også: Anmeldelse: I Hellblade er den største fjende skræmmende realistisk

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Ida Møller Pedersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med handel, da hun har en handelsuddannelse kombineret med en EUX. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Oleksandra Kolesnyk som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med uddannelsen, da hun startede den hos Bestseller i Spanien - hun viderefører den nu hos netIP. Nyt job