Microsoft i gang med beta-test af nye, spændende Windows 10-funktioner: Prøv dem allerede nu

Microsofts kommende “Timeline”-funktion og de interessante faner kaldet “Sets” er blevet sendt ud til Windows Insider-testere.

Artikel top billede

De såkaldte Windows Insidere, Microsofts beta-testere, har fået en tidlig julegave i form af en ny Windows 10-beta version med to af de mest ventede kommende funktioner. 

Microsoft udsendte version 17063 til “fast ring”-testere (flere nye funktioner, men mere ustabil end Microsofts “slow ring”-versioner), hvor to af de mest interessante funktioner i den kommende store forårs-opdatering er Timeline og Sets.

Timeline

Timeline var oprindeligt tiltænkt efterårsopdateringen for to måneder siden, men blev udsat, da Microsoft ikke mente, at den var klar.

Funktionen aktiveres via Win+tab-knapperne og giver dig mulighed for effektivt at genoptage tidligere arbejdssessioner eller finde apps og filer, som du har arbejdet på tidligere.

Det gælder også programmer på andre enheder forbundet via den samme Microsoft-konto.

Læs mere her: Ny Windows 10-funktion husker hvilke apps og dokumenter du har haft åben i lækker oversigt

Det minder lidt om “senest benyttede”-fanen i Chrome-browseren eller Safari, hvis du har flere iOS/MacOS-enheder tilknyttet.

Funktionen kan testes nu og forventes at blive en del af den kommende RedStone 4-opdatering (navnet er stadig ukendt).

Læs også: 600 millioner computere verden over styres nu af Windows 10 - men Microsoft er stadig bagud

Sets

Sets er Microsofts svar på indbyggede faner overalt i operativsystemet, ligesom du kender det fra din browser, hvor du kan have et utal af hjemmesider åbne side om side.

En tilsvarende funktion er allerede indbygget i MacOS High Sierra, hvor du kan have flere faner af eksempelvis Finder åben på samme tid i samme vindue, men Microsoft går skridtet videre med Sets.

Læs mere om Sets her: Ny smart funktion på vej til Windows 10: Saml alle dine programmer som faner i ét vindue

Med Sets-funktionen vil du kunne blande forskellige apps i samme vindue som faner. Det vil sige, at du i kan have Word, Stifinder, OneNote og potentielt Spotify i samme vindue som enkelte faner.

I første omgang vil det kun være Universal-apps hentet fra Microsofts app-butik, der vil kunne samles, men også win32/.net-programmer vil senere kunne forbindes i ét vindue.

Formålet er at skabe samlinger af ofte benyttede programmer og skabe mere ro på skrivebordet.

Det er dog kun en udvalgt gruppe, der i øjeblikket tester Sets, men det vil sprede sig senere hen til alle testere. Ligeledes fortæller Microsoft også, at de ikke er fastlåste på navnet Sets, og at det sagtens kan ændre sig fremover.

Andre nyheder

Af andre nyheder i den seneste test-version er flere UI-opdateringer med det nye designsprog, Fluent Design samt opdateringer til den digitale assistent, Cortana, som dog ikke virker på dansk.

Der bliver også testet nye DPI-forbedringer, så ikoner og tekst skaleres bedre på skærme med høj opløsning.

Du kan forvente “RedStone 4”-opdateringen til Windows 10 i løbet af foråret 2018.

Læs også: Microsoft tester smart Mac-funktion til kommende Windows 10-opdatering

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job