Apple indrømmer: Jo vi gør din telefon langsommere, men der er en god grund til det

Der er tilsyneladende noget som snakken, når din gamle iPhone pludselig føles langsommere efter en opdatering. Der er dog en god grund til det, lyder det fra Apple

Artikel top billede

Har du oplevet, at din iPhone føles langsommere med tiden, jo flere opdateringer den modtager?

Man kunne fristes til at tro, at det er Apple, der forsøger at gøre din telefon langsom for at få dig til at købe en ny, eller er det blot er en konspirationsteori?

Der er dog noget som snakken, konkluderer en udvikler fra den populære benchmark-tjeneste, Geekbench.

Udvikleren John Pole kørte en række tests på forskellige iPhones med forskellige iOS-versioner, og resultaterne viser, at der er nogle udsving i ydeevnen i de forskellige versioner, som kun kan forklares ved, at Apple har ændret noget i koden.

Det er specifikt iOS-version 10.2.1 for iPhone 6S og iOS 11.2.0 for iPhone 7, der giver en lavere ydeevne.

John Pole har dog en god forklaring på udsvingene: Batteriet. Apple skruer bevidst ydeevnen ned for at sørge for, at batteriet stadig kan holde til en her dags brug eller for at undgå uventede nedbrud grundet batteriet.

Dette bakkes op af en iPhone-bruger, der først gennemførte en Geekbench-test og fik resultaterne 1466/2512 (single-score/Multi-score), men efter et batteriskift var resultatet 2526/4456.

Altså sænker Apple hastigheden og dermed strømforbruget på iPhones, hvis batteriet er slidt.

Apple bekræfter

Apple har bekræftet opdagelsen i et svar til mediet The Verge.

Her udtaler en Apple-talsmand, at “Apples mål er at give den bedste service til sine kunder, hvilket indebærer at forlænge levetiden på kundernes enheder.”

“Lithium-batterier bliver svagere med tiden, hvilket kan give uventede nedbrud eller lavere batterilevetider. I forbindelse med dette udgav vi sidste år en iOS-opdatering, der adresserede dette problem, og det er også aktuelt i iOS 11.2 for iPhone 7.”

Nogle vil nok stadig kalde det en bevidst handling fra Apples side, det man kalder “Planned Obsolescence (planlagt forældelse), og det skader næppe Apples salg, at telefonerne bliver sløve.

Har du en iPhone 6S er der dog en stor chance for, at du kan være omfattet af et gratis batteriskift grundet tidligere batteriproblemer, hvilket kan gøre din telefon hurtigere, hvis den føles langsom.

Læs også: Test af iPhone 8 Plus: Fremragende smartphone eller snedigt marketingstunt?

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job