IBM erkender nederlag: Opgiver konkurrent til Microsoft Teams og Slack

Hvad der skulle have været IBM's svar på et samarbejdsværktøj, der skulle tage kampen op mod de populære værktøjer Slack og Teams, lægges nu i graven. Selskabet erkender, at Watson Workspace aldrig nåede at vinde indpas i markedet.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

IBM ser ud til at have tabt kampen i det konkurrenceprægede marked for populære samarbejdsværktøjer, som domineres af Slack og Microsoft Teams.

For selskabet stopper nu for support og service på teamchat-produktet Watson Workspace som følge af, at brugerne ikke har taget værktøjet til sig.

"Mens der ikke er nogen tvivl om, at Watson Workspace er innovativt og agilt, så har det ikke resoneret med kunderne eller vundet det indpas i markedet, som er nødvendigt for, at IBM kan fortsætte med servicen," lyder det på hjemmesiden for Watson Workspace.

Derfor trækker IBM nu samarbejdsproduktet ud af markedet.

"På trods af vores bedste indsats og entusiasme for disse tilbud, er vores beslutning om at trække dem tilbage i overensstemmelse med IBM's investeringsstrategi, der fokuserer på at levere løsninger, der leverer målbar værdi til vores kunder og forretningspartnere," lyder det fra Big Blue.

Læs også: Microsoft gør klar til at kvitte Skype for Business: Her er fire nye features, der skal lokke brugerne over på Microsoft Teams

Lukker for service og support om en måned

IBM's beslutning om at lægge Watson Workspace i graven betyder, at der ikke længere modtages ordre på produktet. Samtidig forventer IBM at sløjfe service og support for både gratis og betalende abonnenter per 28. februar.

Ved lancering var forventningen ellers, at Watson Workspace skulle modernisere IBM's kommunikations- og samarbejdsportefølje ved at tilbyde et alternativ til især Slack.

Men kampen mod Slack, Teams og andre samarbejdsløsninger ser IBM for nu ud til at have trukket sig ud af. Udmeldingen sker samtidig kort efter, at IBM solgte en del af sin softwareforretning til HCL for 12 milliarder kroner.

Aftalen betød blandt andet, at den indiske leverandør overtog en række af IBM's softwareaktiver indenfor samarbejdsområdet så som Notes, Domino og Connections.

Læs også: IBM siger farvel til Lotus Notes: Her er historien om systemet, der var elsket af konsulenter, hadet af slutbrugere - og en vigtig del af Stein Bagger-sagen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job