Arbejder du med teams, der er større end tre-fem personer? Mit gæt er, at hverken du eller dine kolleger yder optimalt

Klumme: Du kan roligt regne med, at I kun er skyggen af den kraft, som I reelt besidder.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Yder dine kolleger deres bedste, og yder I optimalt? Hvis I arbejder i teams, der er større end tre-fem personer, er mit gæt, at hverken du eller dine kolleger yder optimalt.

Det skyldes et fænomen, der hedder 'social loafing'. Du og dine kolleger er statistisk helt normale, hvis I yder mindre i større grupper end i mikro-teams, eller når I bare er jer selv.

Fænomenet social loafing opstår, fordi vi mennesker godt kan lide at blive set og få anerkendelse for det arbejde, vi udfører, de ideer, som vi får og de resultater, som vi skaber.

I større grupper bliver den enkelte lettere usynlig. Og når vi er usynlige lurepasser vi …..statistisk set …….du er muligvis en undtagelse :) ….. og så gemmer vi energien til situationer, hvor vi og vores indsats er synlig.

Hvis vi på arbejde er en del af et større team, leverer vi det, der er nødvendigt for ikke at falde igennem.

Resten af energien bruger vi så på at lave sandwich for U12-drengene i den lokale fodboldklub, hvor vi høster anerkendelse for vores engagement.

Vi lægger vores arbejdsindsats der, hvor vi bliver set, og oplever vi gør en forskel.

Så langt så godt.

Prøv så at tænke på de arbejdssituationer, du selv har befundet dig i igennem de seneste måneder: Hvor mange er I til stede i mødelokalerne? Hvor mange er cc på dine mails? Hvor mange projektdeltagere er I på de projekter, der kører netop nu?

Jeg gætter på, I meget ofte er flere end tre. Og i en del sammenhænge gætter jeg på, at I er 10-12 stykker.

Du kan derfor roligt regne med, at I kun er skyggen af den kraft, som I reelt besidder.

Kan vi bruge den viden til noget?

Vi kan med fordel kigge på vores arbejdsorganisering og spørge os selv: Laver vi for store teams?

Kan vi bryde opgaverne op i mindre bidder og tildele dem til mikro-teams? I så fald vil det enkelte individ levere en større indsats.

Husk at det her ikke handler om at malke den sidste livskraft ud af dig selv og dine kolleger. Tvært imod.

Vi mennesker trives, når vi skaber resultater. Og vi bliver lettere stressede, når vi ikke får noget fra hånden.

Mennesker trives, når vi er produktive. Og vi er produktive, når vi trives.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS