Arbejder du med teams, der er større end tre-fem personer? Mit gæt er, at hverken du eller dine kolleger yder optimalt

Klumme: Du kan roligt regne med, at I kun er skyggen af den kraft, som I reelt besidder.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Yder dine kolleger deres bedste, og yder I optimalt? Hvis I arbejder i teams, der er større end tre-fem personer, er mit gæt, at hverken du eller dine kolleger yder optimalt.

Det skyldes et fænomen, der hedder 'social loafing'. Du og dine kolleger er statistisk helt normale, hvis I yder mindre i større grupper end i mikro-teams, eller når I bare er jer selv.

Fænomenet social loafing opstår, fordi vi mennesker godt kan lide at blive set og få anerkendelse for det arbejde, vi udfører, de ideer, som vi får og de resultater, som vi skaber.

I større grupper bliver den enkelte lettere usynlig. Og når vi er usynlige lurepasser vi …..statistisk set …….du er muligvis en undtagelse :) ….. og så gemmer vi energien til situationer, hvor vi og vores indsats er synlig.

Hvis vi på arbejde er en del af et større team, leverer vi det, der er nødvendigt for ikke at falde igennem.

Resten af energien bruger vi så på at lave sandwich for U12-drengene i den lokale fodboldklub, hvor vi høster anerkendelse for vores engagement.

Vi lægger vores arbejdsindsats der, hvor vi bliver set, og oplever vi gør en forskel.

Så langt så godt.

Prøv så at tænke på de arbejdssituationer, du selv har befundet dig i igennem de seneste måneder: Hvor mange er I til stede i mødelokalerne? Hvor mange er cc på dine mails? Hvor mange projektdeltagere er I på de projekter, der kører netop nu?

Jeg gætter på, I meget ofte er flere end tre. Og i en del sammenhænge gætter jeg på, at I er 10-12 stykker.

Du kan derfor roligt regne med, at I kun er skyggen af den kraft, som I reelt besidder.

Kan vi bruge den viden til noget?

Vi kan med fordel kigge på vores arbejdsorganisering og spørge os selv: Laver vi for store teams?

Kan vi bryde opgaverne op i mindre bidder og tildele dem til mikro-teams? I så fald vil det enkelte individ levere en større indsats.

Husk at det her ikke handler om at malke den sidste livskraft ud af dig selv og dine kolleger. Tvært imod.

Vi mennesker trives, når vi skaber resultater. Og vi bliver lettere stressede, når vi ikke får noget fra hånden.

Mennesker trives, når vi er produktive. Og vi er produktive, når vi trives.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg