Marriott Hotels skal betale trecifret millionbeløb for databrud

Marriott erhvervede sig i 2016 en hotelkæde – og et hackerangreb, viste det sig. Et angreb, der satte sig på hotelkædens gæster. Nu skal den globale kæde betale et trecifret millionbeløb.

Artikel top billede

"Millioner af folks data blev påvirket af Marriotts fiasko," sagde kommissær (ICO) Elizabeth Denham.

I efteråret 2018 blev det afsløret, at den verdensomspændende hotelkæde Marriott i årene fra 2014 til 2018 var blevet udsat for et omfattende hackerangreb, der potentielt påvirker op mod 339 hotelgæster kloden over, der har besøgt hotelkæden.

Nu er der faldet afgørelse i sagen, der retter skarp kritik af hotelkædens interne sikkerhedsforanstaltninger. Marriott Hotels skal betale 18,4 millioner pund, svarende til over 150 millioner danske kroner, skriver det britiske nyhedsmedie BBC News.

Den første del af det massive cyberangreb fandt sted i 2014 i Starwood Hotels.

Kæden blev to år senere opkøbt af Marriott International-koncernen.

Det var først i 2018, at cyberangrebet blev opdaget, og det betød, at hackerne indtil da fortsat havde adgang til de nye ejeres interne systemer, hvor oplysninger som navn, e-mails, telefonnumre, pasnumre, ankomst- og afgangsoplysninger, numre til loyalty programmer og VIP status på gæsterne blev opbevaret.

På den baggrund mener den britiske informationssikkerhedskommissærs kontor (ICO) at Marriott-koncernen har undladt at sørge for passende sikkerhed internt. Dog accepterer kommissionen, at sikkerheden siden er forbedret.

Bøden er langt under de 99 millioner pund, som ellers var det planlagte beløb til Marriott at betale, men den har stadig en "massiv afskrækkende virkning" for andre virksomheder vurderer BBCs cyber-reporter Joe Tidy.

Læs også:

Hotelkæde sagsøgt efter kæmpe hackerangreb og rekordstor GDPR-bøde

Læk, Læk, læk. Data de er væk

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S