Marriott Hotels skal betale trecifret millionbeløb for databrud

Marriott erhvervede sig i 2016 en hotelkæde – og et hackerangreb, viste det sig. Et angreb, der satte sig på hotelkædens gæster. Nu skal den globale kæde betale et trecifret millionbeløb.

Artikel top billede

"Millioner af folks data blev påvirket af Marriotts fiasko," sagde kommissær (ICO) Elizabeth Denham.

I efteråret 2018 blev det afsløret, at den verdensomspændende hotelkæde Marriott i årene fra 2014 til 2018 var blevet udsat for et omfattende hackerangreb, der potentielt påvirker op mod 339 hotelgæster kloden over, der har besøgt hotelkæden.

Nu er der faldet afgørelse i sagen, der retter skarp kritik af hotelkædens interne sikkerhedsforanstaltninger. Marriott Hotels skal betale 18,4 millioner pund, svarende til over 150 millioner danske kroner, skriver det britiske nyhedsmedie BBC News.

Den første del af det massive cyberangreb fandt sted i 2014 i Starwood Hotels.

Kæden blev to år senere opkøbt af Marriott International-koncernen.

Det var først i 2018, at cyberangrebet blev opdaget, og det betød, at hackerne indtil da fortsat havde adgang til de nye ejeres interne systemer, hvor oplysninger som navn, e-mails, telefonnumre, pasnumre, ankomst- og afgangsoplysninger, numre til loyalty programmer og VIP status på gæsterne blev opbevaret.

På den baggrund mener den britiske informationssikkerhedskommissærs kontor (ICO) at Marriott-koncernen har undladt at sørge for passende sikkerhed internt. Dog accepterer kommissionen, at sikkerheden siden er forbedret.

Bøden er langt under de 99 millioner pund, som ellers var det planlagte beløb til Marriott at betale, men den har stadig en "massiv afskrækkende virkning" for andre virksomheder vurderer BBCs cyber-reporter Joe Tidy.

Læs også:

Hotelkæde sagsøgt efter kæmpe hackerangreb og rekordstor GDPR-bøde

Læk, Læk, læk. Data de er væk

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job