Kommune tæt på at knække sammen på grund af det stærkt forsinkede KY: Sagsmængde steget med næsten 2.000 procent

Kommunernes nye ydelsessystem med Kombit som projektansvarlig og Netcompany som leverandør volder store problemer for Randers Kommune. "Gode kollegaer rejser, nogle er sygemeldt med stress, andre bliver hjemsendt for at undgå sygemeldinger," lyder det fra jobcenteret i kommunen.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

I jobcenteret i Randers Kommune er medarbejderne ved at bukke under af en voldsomt stigende sagsmægnde, der har stået på, siden Randers blev pilotkommune for det nye ydelsessystem, KY.

Det skriver HK.

I et halvt år har Randers anvendt KY, der blandt andet skal varetage udbetalinger af kontanthjælp.

Men det har været alt andet end en god oplevelse.

"Det er en meget alvorlig situation, mine kollegaer står midt i netop nu. Gode kollegaer rejser, nogle er sygemeldt med stress, andre bliver hjemsendt for at undgå sygemeldinger," udtaler Margit Simonsen, TR på jobcentret i Randers Kommune, hvor ydelsesafdelingen hører under.

"Ledelsen bakker os op og har indtil videre ansat syv vikarer for at hjælpe Ydelseskontoret gennem denne store opgave. Men selv med syv vikarer må vi desværre konstatere, at vi forsat ikke når i mål med opgaverne."

Mens jobcenteret har været i pilotfasen er antallet af ubehandlede ansøgninger steget fra otte til nu 163 - svarende til en stigning på knap 2.000 procent.

Ligeledes er sagsbehandlingstiden eksploderet - fra fem dage til fem uger.

Stærkt forsinket KY indeholder gammel lovhenvisning

Kombit er projektansvarlig for KY, mens systemet leveres af Netcompany.

KY skulle oprindeligt være leveret med udgangen af 2017, men blev siden stærkt forsinket og opgaven skiftede fra EG til Netcompany, som dog også har oplevet problemer.

Det kan du læse mere om her: EG og Netcompany udskyder stærkt problemfyldt kæmpesystem til kommunerne igen: Bliver nu mindst to et halvt år forsinket.

Fra jobcenteret i Randers lyder en af kritikpunkterne, at systemet lægger op til helt nye arbejdsgange, som er mangelfulde og fejlbehæftede.

Blandt andre kritikpunkter peger Randers Kommune på standardbreve i systemet, som indeholder gamle lovhenvisninger og trækker forkerte dataoplysninger.

KY kunne i begyndelsen slet ikke sende breve til borgerne, og nogle borgere fik ikke deres personfradrag, lyder det fra kommunen.

Læs også: Det stærkt forsinkede kommunale kæmpesystem, KY, på vej i pilottest: Tre kommuner skal prøvekøre

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S