Kommune tæt på at knække sammen på grund af det stærkt forsinkede KY: Sagsmængde steget med næsten 2.000 procent

Kommunernes nye ydelsessystem med Kombit som projektansvarlig og Netcompany som leverandør volder store problemer for Randers Kommune. "Gode kollegaer rejser, nogle er sygemeldt med stress, andre bliver hjemsendt for at undgå sygemeldinger," lyder det fra jobcenteret i kommunen.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

I jobcenteret i Randers Kommune er medarbejderne ved at bukke under af en voldsomt stigende sagsmægnde, der har stået på, siden Randers blev pilotkommune for det nye ydelsessystem, KY.

Det skriver HK.

I et halvt år har Randers anvendt KY, der blandt andet skal varetage udbetalinger af kontanthjælp.

Men det har været alt andet end en god oplevelse.

"Det er en meget alvorlig situation, mine kollegaer står midt i netop nu. Gode kollegaer rejser, nogle er sygemeldt med stress, andre bliver hjemsendt for at undgå sygemeldinger," udtaler Margit Simonsen, TR på jobcentret i Randers Kommune, hvor ydelsesafdelingen hører under.

"Ledelsen bakker os op og har indtil videre ansat syv vikarer for at hjælpe Ydelseskontoret gennem denne store opgave. Men selv med syv vikarer må vi desværre konstatere, at vi forsat ikke når i mål med opgaverne."

Mens jobcenteret har været i pilotfasen er antallet af ubehandlede ansøgninger steget fra otte til nu 163 - svarende til en stigning på knap 2.000 procent.

Ligeledes er sagsbehandlingstiden eksploderet - fra fem dage til fem uger.

Stærkt forsinket KY indeholder gammel lovhenvisning

Kombit er projektansvarlig for KY, mens systemet leveres af Netcompany.

KY skulle oprindeligt være leveret med udgangen af 2017, men blev siden stærkt forsinket og opgaven skiftede fra EG til Netcompany, som dog også har oplevet problemer.

Det kan du læse mere om her: EG og Netcompany udskyder stærkt problemfyldt kæmpesystem til kommunerne igen: Bliver nu mindst to et halvt år forsinket.

Fra jobcenteret i Randers lyder en af kritikpunkterne, at systemet lægger op til helt nye arbejdsgange, som er mangelfulde og fejlbehæftede.

Blandt andre kritikpunkter peger Randers Kommune på standardbreve i systemet, som indeholder gamle lovhenvisninger og trækker forkerte dataoplysninger.

KY kunne i begyndelsen slet ikke sende breve til borgerne, og nogle borgere fik ikke deres personfradrag, lyder det fra kommunen.

Læs også: Det stærkt forsinkede kommunale kæmpesystem, KY, på vej i pilottest: Tre kommuner skal prøvekøre

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S