Morgen-briefing: A.P. Møller - Mærsks CIO får plads i direktionen / It-eksperter frygter øget overvågning med coronapas / Finske Nixu køber danske C-cure

A.P. Møller - Mærsks CIO får plads i direktionen. It-eksperter frygter øget overvågning med coronapas. Finske Nixu køber danske C-cure. Sikkerhedsfirma: Investeringer øger ikke sikkerheden. Sentia lukker for Ymor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hjerteligt velkommen til onsdagens morgen-briefing fra Computerworld, som bliver den sidste morgen-briefing fra redaktionen på denne side af påske.

Den næste morgen-briefing dukker op i din postkasse tirsdag morgen.

Din morgenvært for denne påske morgen-briefing er Dan Jensen.

A.P. Møller - Mærsks CIO får plads i direktionen

CTIO i A.P Møller - Mærsk, Navneet Kapoor, får plads i det store selskabs øverste ledelse, nemlig det såkaldte executive board.

Navneet Kapoor får samtidig titel af executive vice president.

Han får fra 1. april plads ved bordet sammen med rederiets øvrige fire executive presidents samt CEO Søren Skou og CFO Patrick Jany.

Udnævnelsen af CIO’en til ledelsen ses som et tydeligt tegn på, at A.P. Møller - Mærsk regner it og digitalisering som et helt vitalt element i fremtidens strategier.

“Det er en hjørnesten for vores transformation at benytte teknologi til at forbedre interaktionen med kunderne og opbygge en konkurrencemæssig fordel,” meddeler selskabet.

Navneet Kapoor blev udnævnt til CTIO - Chief Technology and Information Officer - for et års tid siden.

Det kan du læse mere om her: Her er Mærsks nye CIO - skal stå i spidsen for 3.000 it-folk.

It-eksperter frygter øget overvågning med coronapas

Det nye coronapas kan blive indledningen over mod øget overvågning af danskerne, lyder det fra flere it-eksperter, skriver Finans.

De tæller advokat Catrine Søndergaard Byrne, som til avisen peger på, at digitaliserings-løsninger har det med at indsamle flere oplysninger, end der er strengt nødvendigt.

“Det gør, at der bliver registreret flere ting end nødvendigt. Udviklerne kan gøre meget for at skærme oplysningerne. Det, vi bare har set, er, at bagved bliver der stadig delt oplysninger, for eksempel med andre apps på telefonen. Vi har set eksempler på, at man ikke har været helt opmærksom på, hvad der foregår,” siger hun til avisen.

Du kan læse mere om coronapasset her: Her er prisen for det danske coronapas: Kommer til at koste staten 46,9 millioner kroner.

Finske Nixu køber danske C-cure

Det finske it-sikkerhedselskab Nixu overtager det lille danske it-sikkerhedsselskab C-cure, som er blevet drevet af ejer Mette Nikander Nilsson fra hovedkvarteret i Holte med et par medarbejdere.

“C-cures knowhow og services vil styrke Nixus ekspertise inden for Endpoint Protection og Endpoint Detection and Response (EDR) på det danske marked,” meddeler det finske selskab.

Nixu buldrede ind på det danske marked i 2019, da selskabet - der i dag globalt har omkring 400 medarbejdere - købte det store danske it-sikkerhedsselskab Ezenta.

Det kan du læse mere om her: Det danske it-sikkerhedsselskab Ezenta solgt til finsk konkurrent: Tidligere dansk direktør bliver ny landechef.

Nixu har blandt andet etableret et Cyber Defence Center i Danmark, hvorfra det overvåger store danske virksomheders infrastruktur.

Det kan du læse mere om her: Nixus Cyber Defence Center overvåger hundredevis af netværk: Hackerne er blevet meget interesserede i særligt én ting.

Nixu meddeler, at C-cures medarbejdere overføres til Nixu, som til gengæld ikke overtager aktiver i C-cure. Det danske selskab er blevet drevet som enmandsvirksomhed og har derfor ikke offentliggjort regnskab.

“Størrelsen på C-cure’s team er relativt lille i Nixu-sammenhæng og har derfor ikke nogen finansiel indflydelse på regnskabsåret,” lyder det fra finnerne.

Sikkerhedsfirma: Investeringer øger ikke sikkerheden

Mange af de it-sikkerhedsmæssige investeringer, som selskabet har foretaget i 2020, har ikke haft den store effekt, lyder konklusionen i den såkaldte Cyber Protection Week-undersøgelse, som sikkerhedsselskabet Acronis står bag.

“I 2020 købte mange virksomheder nye systemer for at kunne give deres medarbejdere mulighed for at arbejde sikkert hjemmefra under Covid-10 pandemien, men disse investeringer har vist sig ikke at være investeringerne værd,” lyder det fra selskabet.

Ifølge Acronis har 4.400 it-brugere i 22 lande deltaget i den pågældende undersøgelse.

“Ikke nok med at investering i flere løsninger ikke resulterer i bedre beskyttelse, i mange tilfælde medfører forsøget på at administrere beskyttelse på tværs af flere løsninger større kompleksitet og mindre synlighed for it-teamet, hvilket faktisk øger risikoen,” lyder det fra selskabet.

Sentia lukker for Ymor

Sentia drejer nøglen om for det hollandske navn Ymor, som Sentia købte i efteråret 2019.

Ymor er nemlig blevet ‘fuldt integreret som en del af Sentias services,’ meddeler selskabet.

Dermed er tiden kommet til at ‘klippe navlestrengen og lade Application Control fortsætte under Sentias fane,” lyder det.

Ymor er hollandsk, og havde på tidspunktet for opkøbet 88 medarbejdere, hvoraf de 11 sad i Danmark.

Det kan du læse mere om her: Sentia køber selskab med 11 danske ansatte: Har nu over 200 danske medarbejdere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse