Mobildata på danske ansatte i Forsvarets Efterretningstjeneste solgt på nettet

En database med lokationsdata på en række medarbejdere i Forsvarets Efterretningstjeneste er blevet solgt på nettet. FE erkender sikkerhedsproblemet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Detaljerede lokationsoplysninger om ansatte i Forsvarets Efterretningstjeneste er blevet solgt i en database om mere end 60.000 danskere.

Det skriver TV 2, der gennem medie- og analysefirmaet Kaas og Mulvad har købt en database med oplysninger om tusindvis af danskeres lokationsdata, der blandt andet indeholder oplysninger om ansatte i FE.

Informationerne i den indkøbte database viste, at flere personer opholdt sig på nogle af Forsvarets Efterretningstjeneste indhentningsstationer, og dermed afslørede, at de arbejder for den danske spiontjeneste.

Oplysningerne er kritiske, fordi medarbedjerne i FE's færden kan misbruges af fremmede magter.

Forsvarsministeriet afviser selv at kommentere på TV2's oplysninger, men erkender kortfattet, at man er bevist om problemet.

“Vi er bekendt med problemstillingen og arbejder løbende med sikkerhedsspørgsmål af denne karakter,” lyder det i en skriftelig kommentar fra Forsvarets Efterretningstjeneste.

Den digitale sikkerhed har ellers ekstraordinær høj prioritet hos de danske efterretningstjenester.

Computerworld har tidligere fortalt, hvordan medarbejdere hos Center for Cybersikkerhed, der er en del af FE, skal låse deres mobiltelefoner inde i et sikret skab, inden de træder ind på kontoret.

På samme måde bliver kabler til indbyggede mikrofoner og webkameraer klippet til de ansattes PC'er, inden de bliver udleveret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Edora

    Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

    I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen