Mobildata på danske ansatte i Forsvarets Efterretningstjeneste solgt på nettet

En database med lokationsdata på en række medarbejdere i Forsvarets Efterretningstjeneste er blevet solgt på nettet. FE erkender sikkerhedsproblemet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Detaljerede lokationsoplysninger om ansatte i Forsvarets Efterretningstjeneste er blevet solgt i en database om mere end 60.000 danskere.

Det skriver TV 2, der gennem medie- og analysefirmaet Kaas og Mulvad har købt en database med oplysninger om tusindvis af danskeres lokationsdata, der blandt andet indeholder oplysninger om ansatte i FE.

Informationerne i den indkøbte database viste, at flere personer opholdt sig på nogle af Forsvarets Efterretningstjeneste indhentningsstationer, og dermed afslørede, at de arbejder for den danske spiontjeneste.

Oplysningerne er kritiske, fordi medarbedjerne i FE's færden kan misbruges af fremmede magter.

Forsvarsministeriet afviser selv at kommentere på TV2's oplysninger, men erkender kortfattet, at man er bevist om problemet.

“Vi er bekendt med problemstillingen og arbejder løbende med sikkerhedsspørgsmål af denne karakter,” lyder det i en skriftelig kommentar fra Forsvarets Efterretningstjeneste.

Den digitale sikkerhed har ellers ekstraordinær høj prioritet hos de danske efterretningstjenester.

Computerworld har tidligere fortalt, hvordan medarbejdere hos Center for Cybersikkerhed, der er en del af FE, skal låse deres mobiltelefoner inde i et sikret skab, inden de træder ind på kontoret.

På samme måde bliver kabler til indbyggede mikrofoner og webkameraer klippet til de ansattes PC'er, inden de bliver udleveret.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse