Mobildata på danske ansatte i Forsvarets Efterretningstjeneste solgt på nettet

En database med lokationsdata på en række medarbejdere i Forsvarets Efterretningstjeneste er blevet solgt på nettet. FE erkender sikkerhedsproblemet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Detaljerede lokationsoplysninger om ansatte i Forsvarets Efterretningstjeneste er blevet solgt i en database om mere end 60.000 danskere.

Det skriver TV 2, der gennem medie- og analysefirmaet Kaas og Mulvad har købt en database med oplysninger om tusindvis af danskeres lokationsdata, der blandt andet indeholder oplysninger om ansatte i FE.

Informationerne i den indkøbte database viste, at flere personer opholdt sig på nogle af Forsvarets Efterretningstjeneste indhentningsstationer, og dermed afslørede, at de arbejder for den danske spiontjeneste.

Oplysningerne er kritiske, fordi medarbedjerne i FE's færden kan misbruges af fremmede magter.

Forsvarsministeriet afviser selv at kommentere på TV2's oplysninger, men erkender kortfattet, at man er bevist om problemet.

“Vi er bekendt med problemstillingen og arbejder løbende med sikkerhedsspørgsmål af denne karakter,” lyder det i en skriftelig kommentar fra Forsvarets Efterretningstjeneste.

Den digitale sikkerhed har ellers ekstraordinær høj prioritet hos de danske efterretningstjenester.

Computerworld har tidligere fortalt, hvordan medarbejdere hos Center for Cybersikkerhed, der er en del af FE, skal låse deres mobiltelefoner inde i et sikret skab, inden de træder ind på kontoret.

På samme måde bliver kabler til indbyggede mikrofoner og webkameraer klippet til de ansattes PC'er, inden de bliver udleveret.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job