Jabra gentænker populære høretelefoner - og lancerer første billige model

Nye høretelefoner fra danske Jabra er både mindre og med nye avancerede funktioner. Og for første gang lancerer selskabet også en billigere model, som giver dig god lyd til 649 kroner.

Artikel top billede

Det er lykkedes Jabra at gøre deres Elite 7 og 3 serie endnu mindre. De skulle efter sigende være 16 procent mindre end 75t modellen.

Danske Jabra har de seneste par år haft stor succes med sin serie af små avancerede høretelefoner.

Modellerne 65t, 75t og senest 85t har leveret stadig bedre lyd og stadigt mere avancerede funktioner som aktiv støjdæmpning og individuel tuning af musikken til netop din hørelse.

Kombineret med særlige vandtætte Active-modeller har det gjort Elite t-modellerne populære hos både anmeldere og forbrugere.

Men nu er det slut. Eller rettere: Jabra har været hjemme i laboratoriet for at gentænke serien. Og for at 3D scanne 62.000 ører.

Resultatet er tre nye modeller: Elite 7 Pro, Elite 7 Active og Elite 3.

De to første modeller er blevet opdateret med nye højtalere og det, som Jabra kalder MultiSensor Voice.

Her er der tale om en teknologi, som kombinerer almindelige mikrofoner med en sensorer der registrere vibrationer i kæben.

Algorimter kombinerer lyd

En række algoritmer i headsettet kombinerer de forskellige inputs og skaber ifølge Jabra en mere følsom, men også mindre støjfølsom, oplevelse for dem, som er i den anden ende af din samtale.

Vi har ikke haft mulighed for at prøve teknologien endnu, men det er et skridt i den rigtige retning, da især 75t har en tendens til at tage meget af omgivelsernes støj med i samtalen.

På trods af de nye funktioner er det lykkedes Jabra at gøre selve headsettet 16 procent mindre end den i forvejen slanke 75t model.

De to modeller Elite 7 Pro til 1.599 kroner og den vandtætte Elite 7 Active til 1.399 kroner, kan købes fra 1. oktober.

Billig model med i programmet

Som noget nyt har Jabra suppleret deres serie med en billigere udgave. Derfor kan du komme med på Jabra-vognen for 649 kroner.

Computerworld har haft mulighed for at teste Elite 3 i et par dage op til lanceringen.

Her er vores umiddelbare indtryk at Elite 3 er et solidt headset med en fin og afbalanceret lyd - især til prisen.

Samtidig er det imponerende hvordan Jabra har kunne gøre de i forvejen diminutive høretelefoner fra 75t og 85t serien endnu mindre.

Prisen betyder dog også, at du ikke får en række avancerede funktioner som aktiv støjdæmpning og Jabras smarte MySound-teknologi, der gennem en række test skræddersyr lyden til din individuelle hørelse. Det kan være en stor fordel, hvis du som denne tester hører lidt ringere på det ene øre.

Derfor kan du godt høre forskel på et par nye Elite 3 og den ældre 75t model, som har mere dynamik i lydbilledet. Til gengæld er prisen noget højere, selvo m et par 75t i dag kan findes til attraktive priser.

Du har dog mulighed for at tilpasse lyden via Jabras udemærkede Sound+ app, som også har en række forudindstillinger til Elite 3 modellen. Noget som for eksempel Bowers & Wilkins stadig har til gode at tilføje til headsets, som er væsentligt dyrere.

Elite 3 kommer i en række forskellige farver, holder batteri i 7 timer og 28 hvis du tæller etuiets batteri med og kan købes nu. Og det kan du roligt gøre, hvis du savner et diskret headset med god lyd til en rimelig pris - og ikke går op i for mange avancerede funktioner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S