Endnu en it-fejl rammer Skattestyrelsen: Har intet overblik over momsskyldnere

Skatteministeren har intet overblik over, hvor mange virksomheder, der har betalt den moms de skal 1. september. Det skyldes endnu engang en it-fejl i Skattestyrelsens afgørende systemer.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Opdateret 15. september 1. september har titusindvis af danske små og mellemstore danske virksomheder betalt den moms de skylder den danske stat.

Men skatteministeren har intet overblik over, hvor mange af virksomhederne der rent faktisk har betalt det beløb de skylder. Det skyldes endnu engang problemer med it-systemerne hos de danske skattemyndigheder.

Det skriver Finans.

“Som følge af en fejl i en systemopdatering er det for nuværende ikke muligt for os at lave det ønskede dataudtræk for virksomheders momsbetalinger den 1. september,” udtaler Skattestyrelsen i en kommentar videresendt af styrelsens presseafdeling til mediet.

Informationen er særligt interessant fordi flere erhvervsorganisationer og partier gerne ville give de mindre virksomheder en håndsrækning i form af nye momslån. Men på grund af fejlen har man altså intet overblik over, hvem der har betalt det de skal.

Skat har i årevis haft problemer med sine mest centrale it-systemer. Senest droppede myndighederne helt at koble to systemer sammen i det omdiskuterede PRSM-system, der er Skattestyrelsens inddrivelsessystem.

Derfor har ministeriet valgt at opgive at koble de to systemer sammen. Det drejer sig om systemet 'Skattekontoen,' som Skat nu helt stopper med at forsøge at koble sammen med inddrivelsessystemet PSRM.

Computerworld er blevet kontaktet af Skattetsyrelsen, der efter udgivelsen har henvendt sig til Finans, da styrelsen ikke mener man 'kigger ind i et sort hul,' som det fremgår af artikel i Finans.

Skattestyrelsen skriver til Computerworld:

“Skattestyrelsen har adgang til smv’ernes momsindbetalinger via Skattekontoen, da Skattekontoen ikke er ramt af en it-fejl. Jyllands-Postens udlægning af fejlen kan give virksomhederne en uberettiget bekymring om hvorvidt de data, de ser på Skattekontoen er korrekte. De oplysninger, virksomhederne ser via Skattekontoen, er korrekte. Jyllands-Posten bedes derfor korrigere misforståelsen, så der ikke skabes unødig usikkerhed hos virksomhederne.”

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Metroselskabet I/S

    Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS