Endnu en it-fejl rammer Skattestyrelsen: Har intet overblik over momsskyldnere

Skatteministeren har intet overblik over, hvor mange virksomheder, der har betalt den moms de skal 1. september. Det skyldes endnu engang en it-fejl i Skattestyrelsens afgørende systemer.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Opdateret 15. september 1. september har titusindvis af danske små og mellemstore danske virksomheder betalt den moms de skylder den danske stat.

Men skatteministeren har intet overblik over, hvor mange af virksomhederne der rent faktisk har betalt det beløb de skylder. Det skyldes endnu engang problemer med it-systemerne hos de danske skattemyndigheder.

Det skriver Finans.

“Som følge af en fejl i en systemopdatering er det for nuværende ikke muligt for os at lave det ønskede dataudtræk for virksomheders momsbetalinger den 1. september,” udtaler Skattestyrelsen i en kommentar videresendt af styrelsens presseafdeling til mediet.

Informationen er særligt interessant fordi flere erhvervsorganisationer og partier gerne ville give de mindre virksomheder en håndsrækning i form af nye momslån. Men på grund af fejlen har man altså intet overblik over, hvem der har betalt det de skal.

Skat har i årevis haft problemer med sine mest centrale it-systemer. Senest droppede myndighederne helt at koble to systemer sammen i det omdiskuterede PRSM-system, der er Skattestyrelsens inddrivelsessystem.

Derfor har ministeriet valgt at opgive at koble de to systemer sammen. Det drejer sig om systemet 'Skattekontoen,' som Skat nu helt stopper med at forsøge at koble sammen med inddrivelsessystemet PSRM.

Computerworld er blevet kontaktet af Skattetsyrelsen, der efter udgivelsen har henvendt sig til Finans, da styrelsen ikke mener man 'kigger ind i et sort hul,' som det fremgår af artikel i Finans.

Skattestyrelsen skriver til Computerworld:

“Skattestyrelsen har adgang til smv’ernes momsindbetalinger via Skattekontoen, da Skattekontoen ikke er ramt af en it-fejl. Jyllands-Postens udlægning af fejlen kan give virksomhederne en uberettiget bekymring om hvorvidt de data, de ser på Skattekontoen er korrekte. De oplysninger, virksomhederne ser via Skattekontoen, er korrekte. Jyllands-Posten bedes derfor korrigere misforståelsen, så der ikke skabes unødig usikkerhed hos virksomhederne.”

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

Statens IT

IT-revisor

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland