Endnu en it-fejl rammer Skattestyrelsen: Har intet overblik over momsskyldnere

Skatteministeren har intet overblik over, hvor mange virksomheder, der har betalt den moms de skal 1. september. Det skyldes endnu engang en it-fejl i Skattestyrelsens afgørende systemer.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Opdateret 15. september 1. september har titusindvis af danske små og mellemstore danske virksomheder betalt den moms de skylder den danske stat.

Men skatteministeren har intet overblik over, hvor mange af virksomhederne der rent faktisk har betalt det beløb de skylder. Det skyldes endnu engang problemer med it-systemerne hos de danske skattemyndigheder.

Det skriver Finans.

“Som følge af en fejl i en systemopdatering er det for nuværende ikke muligt for os at lave det ønskede dataudtræk for virksomheders momsbetalinger den 1. september,” udtaler Skattestyrelsen i en kommentar videresendt af styrelsens presseafdeling til mediet.

Informationen er særligt interessant fordi flere erhvervsorganisationer og partier gerne ville give de mindre virksomheder en håndsrækning i form af nye momslån. Men på grund af fejlen har man altså intet overblik over, hvem der har betalt det de skal.

Skat har i årevis haft problemer med sine mest centrale it-systemer. Senest droppede myndighederne helt at koble to systemer sammen i det omdiskuterede PRSM-system, der er Skattestyrelsens inddrivelsessystem.

Derfor har ministeriet valgt at opgive at koble de to systemer sammen. Det drejer sig om systemet 'Skattekontoen,' som Skat nu helt stopper med at forsøge at koble sammen med inddrivelsessystemet PSRM.

Computerworld er blevet kontaktet af Skattetsyrelsen, der efter udgivelsen har henvendt sig til Finans, da styrelsen ikke mener man 'kigger ind i et sort hul,' som det fremgår af artikel i Finans.

Skattestyrelsen skriver til Computerworld:

“Skattestyrelsen har adgang til smv’ernes momsindbetalinger via Skattekontoen, da Skattekontoen ikke er ramt af en it-fejl. Jyllands-Postens udlægning af fejlen kan give virksomhederne en uberettiget bekymring om hvorvidt de data, de ser på Skattekontoen er korrekte. De oplysninger, virksomhederne ser via Skattekontoen, er korrekte. Jyllands-Posten bedes derfor korrigere misforståelsen, så der ikke skabes unødig usikkerhed hos virksomhederne.”

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS