USA indfører sanktioner mod russisk tech-sektor: Rammer russiske teknologi-kæmper

USA indfører nye sanktioner mod Rusland, som især er rettet mod den russiske teknologi-sektor. Se her, hvor de nye sanktioner rammer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld/Google Maps)

USA skruer op for omfanget af sine sanktioner mod Rusland med en ny bølge af sanktioner, som denne gang især er rettet mod russiske teknologi-selskaber.

De sanktioner er således specifikt rettet mod 21 virksomheder og 13 personer, som alle er arbejder med teknologi..

Den største af dem er Ruslands største chip-producent, Micron, som står bag produktionen af mere end halvdelen af Rusland mikrochip.

De 21 virksomheder tæller flere selskaber i Storbritannien, Malta, Singapore og Spanien, som ifølge USA anvendes som ‘front-selskaber’ for russiske Serniya, som ifølge USA er et indkøbsnetværk bag den russiske efterretningstjeneste og det russiske militær.

“Det russiske militær er afhængigt af vestlig teknologi for at fungere,” meddeler det amerikanske finansministerium, der står bag udmøntningen af sanktionerne.

Sanktionerne vil derfor ramme “Ruslands adgang til vestlig teknologi og til det internationale finansielle system.’

Sanktionerne rammer blandt andet:

- AO NII-Vektor: Software-selskab i Sankt Petersborg, som leverer analyser og lignende til produktion af russiske satelitter.

- T-Platform: Supercomputer-producent i Moskva.

- Joint Stock Company Mikron: Ruslands største producent af mikrochip.

- Molecular Electronics Research Institute (MERI): Bygger computere og software.

Du kan læse mere om de nye sanktioner hos U.S. Department of the treasury ved at klikke her.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S