Bog: Sådan mindsker du risikoen for at offentlige projekter kører i grøften

Praktisk programledelse - at etablere, lede og styre transformationer i den offentlige sektor giver programledere en metodeguide til at etablere, lede og styre transformationer i den offentlige sektor.

Artikel top billede

Det er en yndet og undertiden deprimerende folkesport at udpege offentlige IT-projekter, som kuldsejler eller forsinkes med store økonomiske tab, massivt tidsspilde og frustration til følge.

Men realiteten er også, at projekterne stort set aldrig kun handler om teknologi.

Derimod bør både it-systemer og alle andre forandringer i den offentlige sektor også vurderes på den dybt komplicerede organisatorisk sammenhæng med talrige ubekendte, interessenter og undertiden modstridende interesser, hvori de skal fungere.

Det er nemlig meget ofte her, at kæden for alvor hopper af.

Det er samtidig emnet for den helt nye bog med den sigende titel Praktisk programledelse - at etablere, lede og styre transformationer i den offentlige sektor, der udkom for et par uger siden.

Bogen er skrevet af Helle Falholt, Sine Højdahl og Mikkel Lau, alle ansat i Implement Consulting Group, og tager udgangspunkt i forfatternes erfaringer med programmer og transformationer i den offentlige sektor.

I bogen giver de bud på, hvordan man skaber de bedste forudsætninger for at lykkes med projekter og transformationsprocesser.

Praktisk programledelse - at etablere, lede og styre transformationer i den offentlige sektor har således som sit erklærede mål at give programledere en metodeguide til at etablere, lede og styre transformationer i den offentlige sektor.

Bogen tager udgangspunkt i en række kendte problemstillinger og metoder, der gør det lettere at lykkes. Også når målet måske ikke står krystalklart eller ændrer sig undervejs – måske endda mange gange.

Hvilket i sidste ende gerne skulle resultere i, at flere transformationsprogrammer lykkes. Blandt andet ved at man først sætter projektet i gang, når grundlaget for at lykkes faktisk er til stede.

Samt at man ikke blot knokler på med skyklapper for at blive færdig og komme videre. Men at man hele tiden holder sig for øje, at realiseringen af de ønskede gevinster bliver styrende for programmet.

Titel: Praktisk programledelse - at etablere, lede og styre transformationer i den offentlige sektor / Forfattere: Helle Falholt, Sine Højdahl og Mikkel Lau

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse