Psion stopper lommecomputere - igen

Den er god nok: Det danske salgskontor indrømmer, at Psion ikke udvikler nye lommecomputere til private.

Indhold

Som vi skrev for en lille måneds tid siden, vil Psion ikke udvikle nye lommecomputere til det private marked. Den historie fik imidlertid Psions danske salgskontor op af stolen. Vi blev ringet op af PR-bureauet PR-Partner, der påstod at vi bedrev løgnagtig journalistik og truede med klage til pressenævnet, hvis vi ikke straks dementerede historien.

Efter en samtale med Michael Glinvad, der er direktør for SIE, Psions salgskontor i Danmark, så vi os nødsaget til at bringe en berigtigelse. Hr. Glinvad understregede nemlig, at Psion fortsat ville udvikle nye lommecomputere til det private marked - stik imod, hvad vi tidligere havde skrevet.

Nu viser det sig imidlertid, at vores første historie holder vand. Der kommer ikke nogle nye lommecomputere fra Psion. SIE undskylder, at vi blev forkert informeret, og tilskriver misforståelsen en mangelfuld kommunikation fra hovedkontorets side.

Under alle omstændigheder vil de eksisterende PDA-produkter fra Psion være at finde i seks til tolv måneder endnu, hvorefter det er endelig slut med Psions tilstedeværelse på dette marked.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura