Intel har en plan

For tiden er det Intel, der har den hurtigste pc-processor i sortimentet. Spørgsmålet er, om Intel kan beholde forspringet.
Vi kigger i krystalkuglen, og røber chipgigantens planer for det næste års tid.

Mindst 400 MHz foran

Hvis det står til Intel, skal Pentium 4 banke AMD's Athlon på plads ved hjælp af en langt højere clockfrekvens. Intel har en plan om konstant at være mindst 400 MHz foran konkurrenten, og dermed henvises AMD til andenpladsen, når det gælder om at kunne levere den hurtigste processor til pc-markedet.

Som vi aldrig tøver med at skrive, er clockfrekvens ikke det samme som ydelse, og i langt de fleste applikationer er AMD's Athlon hurtigere end Intels Pentium 4, hvis man sammenligner ydelse pr. clockcyklus. Dette forhold vil gøre sig endnu stærkere gældende, når den nye Athlon-kerne med kodenavnet Palomino ser dagens lys. Netop derfor er Intel klar over, at forspringet målt i megahertz skal være stort.

I dag er Intel hele 600 MHz foran AMD, idet den hurtigste Pentium 4 har en frekvens på 2 GHz, mens Athlon endnu ikke er over 1,4 GHz. Intels forspring vil dog meget snart skrumpe, for i løbet af de næste par uger vil AMD lancere nye Athlon med højere clockfrekvenser. AMD har meldt ud, at Athlon kommer op på 1,733 GHz inden udgangen af dette år, men samtidig kommer Pentium 4 helt op på 2,2 GHz. Dermed ser det ud til, at Intel vil bevare ydelsesforspringet et godt stykke tid endnu.

3,5 GHz Pentium 4

Der er ingen tvivl om, at Pentium 4 har potentialet til at komme meget højt op i frekvens. Ved en udviklerkonference for en måneds tid siden fremviste Intel en pc med en Pentium 4 processor, der kørte med hele 3,5 GHz, så vi ved, hvad vi kan vente os.

Den nuværende Pentium 4 bliver fremstillet med 0,18 mikron teknologi, og den kommer ikke op over 2 GHz. Intel er i fuld gang med at skifte til 0,13 mikron over hele linjen, og en ny Pentium 4 med kodenavnet Northwood vil være klar inden årets udgang. Den vil få dobbelt så meget L2-cache som den nuværende Pentium 4, nemlig 512 kilobyte. Northwood bliver lanceret med frekvenser på 2,0 og 2,2 GHz, og i løbet af første halvdel af 2002 kommer den op på 2,4 GHz.

Straks i det nye år vil en ny version af Intels 845 chipsæt gøre det muligt at anvende Pentium 4 sammen med DDR RAM. Denne hukommelsestype er hurtigere end almindelige PC133 SDRAM og langt billigere end RDRAM. Midt i 2002 vil chipsættene 845 og 850 blive afløst af nye chipsæt med kodenavnene Brookdale-G og Tulloch. De vil understøtte seks USB 2.0 porte og nye Pentium 4 processorer med en systembus på 533 MHz. Senere chipsæt vil endvidere understøtte AGP 8x, Serial ATA og gigabit Ethernet, mens man snart må tage afsked med diskettedrevet og parallelporten.

Systemer med Pentium 4 er, med de seneste prisfald og muligheden for at bruge SDRAM taget i betragtning, efterhånden til at betale. Alligevel er der stadig et stort marked for systemer med de billigere Celeron processorer. I næste uge lanceres den første Celeron med Tualatin-kerne, fremstillet med 0,13 mikron teknologi og med en clockfrekvens på 1,2 GHz. I løbet af trekvart år kommer Celeron op på 1,4 GHz. Pentium III til stationære pc'er vil lige så stille forlade Intels sortiment, men processoren vil blive brugt i bærbare pc'er og små servere i et stykke tid endnu.

Bærbare og servere

Pentium 4 kommer selvfølgelig også i bærbare pc'er, og det sker i første kvartal af 2002. Det er Northwood-udgaven af Pentium 4 med clockfrekvenser på mellem 1,4 og 1,7 GHz, der lanceres i en udgave til bærbare pc'er. I april måned næste år kan man forvente, at frekvensen kommer op på 1,8 GHz i de små computere. Et nyt chipsæt ved navn 845MP med understøttelse af DDR RAM skal bruges til de nye processorer.

I det lidt billigere segment vil frekvensen på Pentium III-M med Tualatin-kerne stille og roligt blive øget til 1,33 GHz i løbet af det næste års tid, og den mobile Celeron kommer op på 1 GHz. Nye processorer med ultralavt strømforbrug bliver lanceret, blandt andet er en ny 700 MHz Pentium III-M lige om hjørnet.

Også når det kommer til server-processorer vil Intel gå over til 0,13 mikron, og en ny 32-bit Xeon med kodenavnet Prestonia vil se dagens lys i løbet af januar. Den vil afløse den netop lancerede 2 GHz Xeon, og ved lanceringen vil den have en clockfrekvens på 2,2 GHz. For de store 64-bit processorer gælder, at afløseren til Itanium vil blive klar i andet kvartal af 2002. Denne processor, der har kodenavnet McKinley, vil sandsynligvis starte på 1 GHz.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S