Nyopdaget Linux-bagdør hacker Wordpress-hjemmesider - her er listen over de ramte plugins

Kriminelle hackere udnytter lige nu en Linux-bagdør til at omdirigere trafik på fra Wordpress-baserede hjemmesider til andre websteder, der betaler for trafikken. Se her listen over de plugins, der kan indeholde den skjulte bagdør.

Artikel top billede

Et ondsindet Linux-program udnytter 30 forskellige sårbarheder i en række plugins i det populære CMS-system Wordpress.

Hvis en hjemmeside baseret på Wordpress bruger forældede versioner af et af de listede plugins er der risiko for, at webstedet inficeres af ondsindet JavaScript.

Scriptets formål er at omdirigere brugere af hjemmesiden, der klikker på en knap, til andre ondsindede websteder.

Det er det russiske cybersikkerhedsselskab Dr.Web, der har opdaget og afdækket dette Linux-angreb. Det anslås at værktøjet har været udnyttet af cyberkriminelle i mere end tre år, hvor bagmænd har tjent penge på blandt andet videresalg af trafik.

Linux.BackDoor.WordPressExploit.1 som bagdøren hedder, er rettet mod 32-bit versioner af Linux. Den kan dog også køre på 64-bit versioner.

Via fjernkomando er de kriminelle aktører i stand til at sætte Linux-bagdøren i standby-tilstand, lukke den ned, sætte dens handlings-logning på pause og altså få den til at inficere en hjemmeside.

Det er følgende plugins der er ramt:

- WP Live Chat Support Plugin

- WordPress – Yuzo Related Posts

- Yellow Pencil Visual Theme Customizer Plugin

- Easysmtp

- WP GDPR Compliance Plugin

- Newspaper Theme on WordPress Access Control (vulnerability CVE-2016-10972)

- Thim Core

- Google Code Inserter

- Total Donations Plugin

- Post Custom Templates Lite

- WP Quick Booking Manager

- Faceboor Live Chat by Zotabox

- Blog Designer WordPress Plugin

- WordPress Ultimate FAQ (vulnerabilities CVE-2019-17232 and CVE-2019-17233)

- WP-Matomo Integration (WP-Piwik)

- WordPress ND Shortcodes For Visual Composer

- WP Live Chat

- Coming Soon Page and Maintenance Mode

- Hybrid

Desuden har specialister fundet bagdørens opdaterede version - Linux.BackDoor.WordPressExploit.2.

Den adskiller sig ifølge Dr. Web fra den originale ved C&C-serveradressen, adressen på det domæne, hvorfra det ondsindede JavaScript er downloadet, samt ved en yderligere liste over udnyttede sårbarheder for følgende plugins:

- Brizy WordPress Plugin

- FV Flowplayer Video Player

- WooCommerce

- WordPress Coming Soon Page

- WordPress theme OneTone

- Simple Fields WordPress Plugin

- WordPress Delucks SEO plugin

- Poll, Survey, Form & Quiz Maker by OpinionStage

- Social Metrics Tracker

- WPeMatico RSS Feed Fetcher

- Rich Reviews plugin

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics