Morgen-briefing: Salling Group i kødet på Nemlig.com / B&O vil satse på dyrere luksus-produkter / Danske Ghost Ship Games køber op / Energinet har rettet op efter kritik

Salling Group i kødet på Nemlig.com. B&O vil satse på dyrere luksus-produkter. Danske Ghost Ship Games køber op. Energinet har rettet op efter kritik. Alphabet fyrer 15 procent af sin sundheds-afdeling. Aldrende systemer præger amerikansk luftfarts-sektor

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hjerteligt velkommen til torsdagens morgen-briefing fra Computerworld. Pennefører denne torsdag morgen er Dan Jensen.

Salling Group i kødet på Nemlig.com

Salling Group går i kødet på Nemlig.com på e-handelsområdet og åbner nu for onlinehandel i næsten hele landet. Hidtil har Salling Group kun betjent kunder på Sjælland.

Til Børsen fortæller direktør Per Bank, at Salling Group fremover vil anvende Bilkas platform, der kører ud fra fem varehuse i Aalborg, Aarhus, København, Odense og Trekantsområdet. Salling Group vil sætte en flåde på 180 varebiler ind.

“Discount vinder frem, og super- og hypermarkeder skal finde deres roller. Det her er en af måderne, hvor vi kan gøre det,” siger Per Bank til avisen.

Han forventer dog ikke, at det bliver en ‘supergod forretning,’ men håber, at online-projektet kan gå i nul.

Danske Ghost Ship Games køber op

Den københavnske spiludvikler Ghost Ship Games med omkring 30 medarbejdere køber knap 20 procent af det omkring halvt så store VR-selskab Bolverk Games, der holder til i Valby i udkanten af København.

“Handlen markerer en væsentlig mulighed for begge virksomheder. Ghost Ship Games opnår adgang til specialiseret viden om VR-udvikling, mens Bolverk Games vil nyde godt af den kreative støtte fra et meget erfarent spilstudie,” meddeler de to selskaber.

Ghost Ship Games står med direktør Søren Lundgaard i spidsen blandt andet bag spillet Deep Rock Galactic, som ifølge selskabet er nået ud til mere end 10 millioner spillere.

Selskaberne meddeler, at de vil “udforske de kreative og teknologiske grænser for VR-teknologi’ i spilverdenen.

B&O vil satse på dyrere luksus-produkter

B&O’s kunder svigter ifølge Børsen selskabets billige produkter, mens der ikke er nogen tegn på afmatning i salget af de dyrere luksus-produkter, hvor et fjernsyn kan koste mere end 100.000 kroner.

Derfor skal selskabet nu i højere grad bevæge sig i den retning.

“I luksusklassen, hvor prispunkterne er høje, er der ikke nogen tegn på afmatning. Derfor vil vi også bevæge os mere hen imod luksus med bedre performance og længere levetid. Det betyder også, at vores produkter bliver dyrere i fremtiden,” siger administrerende direktør Kristian Teär til avisen.

Salget i den billige kategori, som B&O kalder for ‘Flexible Living,‘ er dykket med 26 procent i seneste kvartal.

Energinet har rettet op efter kritik

Rigsrevisionen er godt tilfreds med, at Energinet har rettet på kommunikationen om sin håndtering af outsourcingen af den for Danmarks kritiske it-infrastruktur, som Energinet står bag.

I en netop udgivet ny beretning om sagen meddeler Rigsrevisionen, at den ‘finder det tilfredsstillende,’ at rammerne for Energinets oplysningspligt er blevet ‘præciseret’.

Desuden finder revisionen det ‘tilfredsstillende,’ at Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet ‘har beskrevet, hvordan ministeriets tilsynsopgaver med Energinet skal varetage.’

Energinet har tidligere fået kritik for ikke at have orienteret ministeriet på ansvarlig måde.

Du kan læse hele den nye beretning her.

Alphabet fyrer 15 procent af sin sundheds-afdeling

Alphabet afskediger 200 medarbejdere i sin afdeling for sundhedsteknologi, Verify Life Sciences. Det svarer til 15 procent af medarbejderstaben.

Det er første gang i seks år, at Alphabet opsiger medarbejdere i den størrelsesorden.

Alphabet meddeler, at selskabet har trukket stikket til en række projekter - herunder til analyseværktøjet Verily Value Suite.

Verify Life Sciences blev skabt af udviklings-laboratoriet Google X i 2015 og fik en milliard dollar af Alphabet i finansiering i fjor.

Aldrende systemer præger amerikansk luftfarts-sektor

Det store it-nedbrud, der onsdag forhindrede 11.000 fly i at komme i luften, fandt sted, mens der arbejdes på at opgradere den amerikanske fly-sektors aldrende systemer.

De 11.000 fly måtte blive på jorden på grund af et problem med et alarm-system, der sender sikkerheds-beskeder til blandt andet piloter. Nedbruddet ramte blot to uger efter et lignende problem holdt fly på jorden i Florida, skriver Reuters.

Ifølge avisen er den amerikanske flysektor præget af gamle systemer og procedurer. Blandt andet anvendes der flere steder stadig fortsat papir og klistermærker til at holde styr på luft-trafikken.

Den amerikanske luftfarts-styrelse FAA har afsat fem milliarder dollar til modernisering af teknologi-området, men arbejdet er blot lige gået i gang.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS