ERP-partneres gammeldags forretningsmodel udvisker cloudpotentialet

Klumme: Virksomheder får sjældent den fleksibilitet og digitale frihed, som cloud-løsninger lover. Og det skyldes en helt bestemt fremgangsmåde.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Cloudbaserede ERP-løsninger har et enormt potentiale. De er adgangsbilletten til stor fleksibilitet, automatiske opdateringer og innovation – med andre ord digital frihed.

Alligevel ender mange virksomheder med et ERP-projekt, der sprænger budgettet og, trækker i langdrag samt et system, der bliver lige så rigidt som det gamle– blot med en ny adresse i skyen.

Hvorfor?

Fordi alt for mange ERP-partnere fastholder en gammeldags forretningsmodel, der er baseret på timesalg og kolliderer med cloudens grundidé.

Partnerskab eller pengemaskine?

Det går galt allerede fra første færd, i analysefasen, hvor den klassiske ERP-partner præsenterer kunden for et helt blankt system og hundredvis af forskellige parametre, som kunden bliver bedt om at vælge mellem.

Taktikken med at spille det individuelle valg over på kundernes banehalvdel er i min optik helt forkert.

Jeg mangler endnu at møde en kunde, der har forudsætninger for at definere en helt ny systemtilgang.

De ved ikke, hvad de skal svare, når de bliver bedt om at vælge mellem de overvældende mange parametre, for det eneste, de kender, er deres eksisterende system.

Derfor ender ni ud af 10 cloud-løsninger med at afspejle de gamle, skræddersyede ERP-processer, som man har brugt år på at tilpasse. Nu skal monsteret blot i skyen.

Seeing is believing

Den eneste måde at synliggøre cloudmulighederne for kunderne er at vise dem de fremtidige processer med deres egne data.

Så kan de forholde sig til, hvad løsningen kan og hvilke potentialer, den indeholder. Det kræver, at ERP-partnerne tager ånden i cloud til sig og gør brug af standarder og templates.

Hvis ERP-partneren allerede i opstartsfasen præsenterer kunden for prædefinerede templates og hurtigt får dem i luften med en minimumsløsning, bliver cloudmulighederne konkrete.

Kunden får hurtigt fingrene i løsningen, genkender sig selv i data og har et reelt udgangspunkt for den videre udvikling.

Selvom ikke alle processer er hundrede procent optimerede ved go-live, kan kunden sagtens begynde at høste fordele af cloud og få praktisk erfaring med den nye løsning, inden man går i gang med at udvælge hvilke områder, der er strategisk vigtige nok til at optimere.

Det er med andre ord vigtigere at komme i gang end at ville udrulle en komplet a-z-masterplan.

Den hurtige idriftsættelse er nøglen til at få aflært de gamle, skræddersyede ERP-processer, så man kan begynde at fokusere på forretningsoptimering med friske øjne.

Fortidens metoder skal ikke videreføres i nutiden

ERP-partnerens fokus bør være at minimere behovet for tilpasninger og at hjælpe kunderne med at strukturere og optimere deres processer på nye måder.

Denne rådgivning af kunderne er for mig at se ERP-partnernes vigtigste opgave.

Derfor er ERP-partnerne nødt til at ændre deres forretningsmodel fundamentalt.

Gør de ikke det, vil cloud-projekterne fortsat tage årevis, pengene vil fortsat fosse ud af kundernes konto, og løsningerne vil være lige så rigide som altid, med dyre opgraderinger og uden den digitale frihed, der blev stillet i udsigt.

Hvem har glæde af det? Det bør kunderne spørge sig selv om.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Everllence

Head of Embedded Software Engineering

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job