Den nye nationale strategi for cybersikkerhed skal bakkes op af penge og handling

Klumme: Cybertruslerne har aldrig været flere og større end i øjeblikket. Og i horisonten ser det ikke lysere ud.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Heldigvis skal der til foråret forhandles en ny national strategi for cyber- og informationssikkerhed på plads. En strategi, som forhåbentlig får følgeskab af en væsentlig pose penge. For i øjeblikket ser det ikke helt godt ud på den front.

I december beskrev DR, hvordan Center for Cybersikkerhed ikke engang har råd til at udføre basale opgaver som at sende medarbejdere ud på planlagte missioner.

Det skyldes besparelser på 118 millioner kroner hos Forsvarets Efterretningstjeneste.

Spareøvelserne i Center for Cybersikkerhed betyder også, at medarbejdere ikke kan deltage i kurser, konferencer og internationale samarbejder.

Med andre ord står Danmark i en situation, hvor vilkårene for ikke alene at opretholde, men også udvikle det danske cyberforsvar kunne være bedre – på et tidspunkt, hvor selv samme står over for et højere trusselsniveau end nogensinde før.

Et trusselsbillede, som i øvrigt ændrer sig på noget nær daglig basis.

Derfor må uddannelse og kompetenceudvikling aldrig være der, besparelserne rammer.

Tværtimod bør der investeres massivt på den front. For hvis vi stopper med at investere i viden, sakker vi bagud, og konsekvensen er ikke bare, at vi mister overblikket over de nyeste trusler, men også at vores evne til at beskytte kritisk infrastruktur og virksomheder mod angreb svækkes.

Cybersikkerhed er ikke et område, hvor man kan leve på gamle meritter – det kræver konstant opdatering og samarbejde med internationale eksperter.

Så hvis strategien skal være mere end en velment skrivebordsøvelse uden effekt, bør den bakkes op af betydelige ressourcer og konkret handling.

Inddragelse af erhvervslivet er afgørende for succes

Når jeg taler med virksomheder om cybersikkerhed, ser jeg ofte, at mange har gode intentioner, men også kæmper med at omsætte dem til praksis.

De har måske en beredskabsplan liggende i en skuffe, men den er aldrig blevet testet. De tror, at deres sikkerhedsløsninger er på plads, men opdager først ved et angreb, at deres backup ikke virker, eller at deres nødprocedurer er urealistiske.

Det handler ikke om, at de ikke tager sikkerhed seriøst – tværtimod.

Problemet er, at det kræver både tid, ressourcer og den rette viden at holde trit med et trusselsbillede, der konstant udvikler sig.

Mange virksomheder står alene med ansvaret for at navigere i dette, og her kunne en mere konkret national strategi gøre en forskel. En strategi, der ikke bare sætter retningen, men også hjælper virksomhederne med at forstå, hvordan de omsætter den til konkret handling.

De fleste af os kender lyden af sirenerne, som bliver testet den første onsdag i maj, og ved, at hvis den lyder på alle andre tidspunkter end det, skal vi gå indenfor og tænde for tv’et for mere information.

Der er også behov for en konkret og testet plan for, hvad vi skal gøre, hvis de ellers troværdige informationskanaler bliver hacket. Hvis hele telenettet bliver det. Eller hvis vandværkerne – som DR også for nyligt afdækkede, ikke har et beredskab – bliver det.

Og jeg er sikker på, at mange private aktører – herunder også Atea – står klar til at bidrage med den viden, erfaring og allerede kendte branchespecifikke løsninger, der kan bruges i praksis.

Cybersikkerhed er som en snebold, vi skubber foran os op ad et bjerg. Så længe vi holder fokus og investerer løbende i sikkerheden, kan vi styre den og sørge for, at den ikke glider fra os.

Men hvis vi mister grebet, eller stopper med at skubbe, begynder snebolden at rulle tilbage. Først langsomt, men så hurtigt ukontrollerbart, og til sidst risikerer vi, at den ruller hele vejen ned og forårsager stor skade.

Det er præcis den situation, vi står i nu. Hvis vi ikke investerer i cybersikkerhed i dag, vil vi på et tidspunkt miste kontrollen, og konsekvenserne vil være langt større – både økonomisk og i form af brud på tillid, tab af data og forretningskritiske systemer, der bryder sammen.

Vi har stadig muligheden for at styre snebolden. Men det kræver, at vi handler nu, mens vi stadig har den under kontrol.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job