Fejl i Outlook kan medføre virusangreb

Virusser kan snige sig uden om server-baserede antivirus-programmer og derved angribe brugere af Outlook Express.

nyhed

En hollandsk ekspert, Valentjin Sessink, har fundet fejl i Microsofts e-mail klient Outlook, som kan medføre at virusser kan omgå server-baserede antivirus-programmer.

Fejlen er fundet i Outlook Express 5.5 på Windows 95 og 6.0 på Windows 2000, men kan også findes i andre versioner af Outlook og Outlook Express. Fejlen opstår, fordi e-mail klienterne fejlfortolker en header i e-mails. Derfor fejlfortolker Outlook Express den ondsindede kode som en kommando, der skal vise en vedhæftet fil.

Server-baserede antivirus-programmer, som kun scanner vedhæftede filer, vil ikke fange en sådan virus, da den teknisk set ikke er placeret i den vedhæftede fil, men derimod i en header. Almindelige antivirus-programmer vil dog opfange virussen, når den vedhæftede fil bliver åbnet. Derfor er det personer, som kun bruger et server-baseret antivirus-program, der er i farezonen.

Hvis det server-baserede antivirus-program scanner en hel e-mail på byte-niveau, burde programmet fange virussen, selvom den er gemt i en header.

Sessink har offentliggjort detaljerne om fejlen på hans website.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS