Flere fejlrettelser fra Microsoft

Ugens høst byder på rettelser til et giftigt sikkerhedshul og en række mindre fejl og huller. Og nu bydes der på fejlbulletiner til almindelige dødelige.

Indhold

Microsoft vil for fremtiden udsende to versioner af firmaets sikkerhedsbulletiner med beskrivelser af fejl og huller: En version for de teknisk velfunderede og en version til andre, som blot vil vide, hvordan hullet stoppes.

De nye sikkerhedsmeddelelser til almindelige brugere vil for fremtiden kunne læses på adressen http://www.microsoft.com/security/.

Men lad os se på, hvad posen gemmer til os i dag: Microsoft har udsendt endnu en stak fejlrettelser, hvoraf én betegnes som kritisk, mens de øvrige blot er vigtige.

Den kritiske er en såkaldt Buffer Overrun-fejl, som befinder sig i Microsoft Data Access Components (MDAC), som er en samling komponenter til brug for database-opkobling. Dele af komponent-pakken indgår også i Internet Explorer, så man kan regne med, at alle Windows-udgaver siden ME indeholder MDAC, og der er tale om både server- og klient-versioner. Webmastere skal være opmærksomme på, at Internet Information Server-installationer (IIS) er udsatte.

Hullet findes i MDAC-komponenten Remote Data Services, som indeholder en funktion, RDS Data Stub, som kan modtage HTTP-forespørgsler. Ved at sende en helt speciel forespørgsel, kan en angriber udføre kode på maskinen.

Fejlrettelser og flere oplysninger findes til de ikke-tekniske og de tekniske.

Den næste pakke i sækken er seks små rettelser til Internet Explorer. De betegnes som vigtige. Der er tale om en kumuleret rettelse, som ud over de seks nye også indeholder rettelser til tidligere sikkerhedshuller. De seks nye huller er ganske svære at udnytte, så risikoen her er ikke så stor. Rettelsen og den nemme og http://www.microsoft.com/technet/security/bulletin/MS02-066.asp" TARGET="_blank">svære forklaring findes hos Microsoft.

Den sidste fejlrettelse i denne omgang berører en tidligere rettelse i forbindelse med den digitale underskrift, som Microsoft benytter til at stemple enheds-drivere med. Der kan tilsyneladende fuppes med underskriften, og den tidligere rettelse kunne få systemet til at give fejlmeddelelser i forbindelse med installation af nyt hardware. Det skulle være på plads nu. Mere information findes det sædvanlige sted.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S