Stadig huller i RealPlayer

Der er stadig ingen rettelse til de huller i RealPlayer og RealOne Player, som blev fundet for to uger siden. Flere huller er kommet til i mellemtiden.

Indhold

De huller, som blev opdaget i RealNetworks afspillere for knap to uger siden, er stadig ikke blevet udbedret, og nu er der fundet adskillige nye huller i den populære afspiller. Det skriver nyhedstjenesten eWeek.

Som tidligere rapporteret udsendte RealNetworks i første omgang en fejlrettelse, som de dog senere trak tilbage, da det viste sig at den imod forventning ikke lukkede hullerne.

Den samme person, som fandt de oprindelige huller, Mark Litchfield fra firmaet Next Generation Security Software, har nu fundet hele fem nye huller. De nye fejl er af buffer overrun-typen, og de kan udnyttes med kode indlejret i e-mails. Litchfield arbejder nu på en fejlrettelse sammen med RealNetworks' udviklere.

RealNetworks har tidligere betegnet risikoen ved fejlene som teoretisk, men Litchfield er i gang med at konstruere et eksempel på kode, som kan udføres på brugerens maskine ved at udnytte hullerne.

Læses lige nu

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job