Stadig huller i RealPlayer

Der er stadig ingen rettelse til de huller i RealPlayer og RealOne Player, som blev fundet for to uger siden. Flere huller er kommet til i mellemtiden.

Indhold

De huller, som blev opdaget i RealNetworks afspillere for knap to uger siden, er stadig ikke blevet udbedret, og nu er der fundet adskillige nye huller i den populære afspiller. Det skriver nyhedstjenesten eWeek.

Som tidligere rapporteret udsendte RealNetworks i første omgang en fejlrettelse, som de dog senere trak tilbage, da det viste sig at den imod forventning ikke lukkede hullerne.

Den samme person, som fandt de oprindelige huller, Mark Litchfield fra firmaet Next Generation Security Software, har nu fundet hele fem nye huller. De nye fejl er af buffer overrun-typen, og de kan udnyttes med kode indlejret i e-mails. Litchfield arbejder nu på en fejlrettelse sammen med RealNetworks' udviklere.

RealNetworks har tidligere betegnet risikoen ved fejlene som teoretisk, men Litchfield er i gang med at konstruere et eksempel på kode, som kan udføres på brugerens maskine ved at udnytte hullerne.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse