TDC Hosting drifter 350 mellemstore it-afdelinger

Top 100-pris: Organisk vækst, opkøb og udvidelse af aktiviteterne til resten af Norden stod på programmet for TDC Hosting sidste år. Selskabet er derfor 'Bedste selskab inden for drift og udvikling'.

Artikel top billede

(Foto: TDC Foto: Jørgen True)

Stor vækst i antallet af kunder, adskillige nye medarbejdere samt nye afdelinger i Finland og Sverige.

Sådan så menuen ud for TDC Hosting i 2007, der hjemtager førstepladsen i kategorien drift og udvikling for andet år i træk.

Selskabet fik 50 nye mellemstore virksomheder som kunder sidste år, herunder en enkelt fra C20-indekset på Københavns Fondsbørs Nasdaq.

Dermed har TDC Hosting i dag godt 350 mellemstore virksomheder som kunder, hvor selskabet overtager hele it-afdelingen og driftsansvaret på it-siden. Godt 40 procent af omsætningen kommer fra disse kunder.

"Det er typisk virksomheder med en fem til 10 it-medarbejdere, der har svært ved at rekruttere nye folk. Derudover er der hos kunderne også et stærkt ønske om at fokusere på det, de er gode til, hvorfor de villige til at aflevere it-driften til partner, de kan stole på," siger administrerende direktør for TDC Hosting, Jesper Bak Olesen.

15.000 mindre kunder

Udover de større kunder har selskabet også omkring 15.000 små kunder, hvor der typisk er tale om mindre hosting-opgaver.

Men selskabet er også vokset gennem opkøb. TDC Hosting købte i efteråret 2007 Uni2, der fra 1. januar 2008 er blevet integreret med TDC Hosting.

"Uni2 havde nogle spændende kunder og stærke medarbejderkompetencer på specielt Unix-siden. Og så ser vi også et stort mersalgspotentiale til kunderne. Uni2 lavede mere traditionel hosting, hvor vi i højere grad varetager hele it-driften for de større kunder," siger Jesper Bak Olesen.

Sidst, men ikke mindst, er selskabet også gået ind i Sverige og Finland med nye afdelinger.

"De to lande er en lille smule bagefter Danmark i forhold til outsourcing. Vi tror på, at vores koncept passer fint i både Sverige og Finland. Og så er der også stordriftsfordele i at lave en nordisk datacenterstruktur - både for os og for de kunder, der opererer i flere af de nordiske lande," siger direktøren for TDC Hosting.

Top 3 firmaer

Placeringer:

Specialpris: Bedste drift og hostning-selskab.

1. TDC Hosting A/S

2. dmsave A/S

3. Data Scanning A/S

Læs mere her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job