Et kvart århundrede i samme it-bestyrelse

Flere bestyrelsesmedlemmer har siddet op mod et kvart århundrede på samme bestyrelsespost. Hver ottende it-bestyrelsesmedlem har siddet i 10 år eller længere på sin post.

Artikel top billede

Bjarne Ulrich Hansen etablerede C&B Systemer i 1978 og har siddet i selskabets bestyrelse siden 1985.

24 år. Så længe har Bjarne Ulrich Hansen siddet i bestyrelsen for C&B Systemer. Virksomheden laver softwaresystemer til ejendomsmæglerbranchen og har haft en omsætning i omegnen af 30 millioner kroner hvert år de seneste fem års tid.

"Jeg startede virksomheden i 1978. Og næsten lige siden har jeg siddet i bestyrelsen," siger han.

Bjarne Ulrich Hansen forklarer, at han for nogle år siden som led i forberedelsen af et generationsskifte ansatte en administrerende direktør. Samtidig købte hans børn sig ind i selskabet og kom med i bestyrelsen. Han har ikke gjort sig de store overvejelser om, hvilke kompetencer der skal være repræsenteret i bestyrelsen.

"Der må jeg nok indrømme, at vi ikke er det bedste eksempel," siger Bjarne Ulrich Hansen.

Næste navn på listen over de længst siddende bestyrelsesfolk er mere kendt. Det er Lars Thrane fra Thrane og Thrane, der fremstiller udstyr til satellitkommunikation. Han har siddet på posten siden 1986 og var ligeledes medstifter af selskabet.

Hver ottende sidder i et årti

I alt har 17 personer ud af de i alt 1.367 bestyrelsesmedlemmer siddet på deres nuværende bestyrelsespost i mere end 20 år.

Dertil kommer 164 medlemmer, der har siddet på samme post i mere end 10 år. Det svarer til, at et ud af otte bestyrelsesmedlemmer har siddet på samme bestyrelsespost i mere end 10 år.

Undersøgelsen er foretaget af Computerworld på baggrund af regnskabsdata fra Top 100-analysen og et udtræk af data om bestyrelsesmedlemmer fra erhvervsdatabasen biq.dk.

Læs også:
Har du den perfekte it-bestyrelse?

De sidder tungest på dansk it's bestyrelser

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Netscaler specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos