De sidder tungest på dansk it's bestyrelser

To forskellige profiler sidder på flest bestyrelsesposter i Danmarks største it-virksomheder. Den ene er CSC-mand og den anden en storinvestor, der sidder for enden af fire bestyrelsesborde.

Artikel top billede

Storinvestoren Ib Kunøe har sammen med Steen Rasmussen de fleste bestyrelsesposter i danske it-virksomheder.

Steen Rasmussen og Ib Kunøe sidder i flest bestyrelser hos større it-virksomheder i Danmark. De to sidder i fire bestyrelser hver.

Det viser Computerworlds analyse af i alt 1.515 bestyrelsesposter i 334 it-firmaer med en omsætning på over 20 millioner kroner.

Steen Rasmussen må kaldes CSC-mand. Han sidder i bestyrelsen for selskaberne CSC Consultning Group, CSC Danmark, CSC Datalab og CSC Scandihealth. Og faktisk sidder han i bestyrelsen for yderligere tre CSC-selskaber.

Samtidig er Steen Rasmussen administrerende direktør i CSC Consulting Group og sidder i direktionen i CSC Danmark - altså i to af de selskaber han også sidder i bestyrelsen for.

"Her kan man nærmest sige, at bestyrelsesposterne er en del af jobbet som direktør, så de mange poster, som for eksempel Steen Rasmussen har, er ikke så bekymrende ud fra en governance-vinkel, som det ellers normalt ville være," siger professor Anders Drejer fra Handelshøjskolen i Aarhus.

Han forklarer, at den primære grund til at sidde i de mange koncern-bestyrelser er at skabe en koordinering og overlappende ledelse.

Storinvestor Ib Kunøe er vel nok den mest kendte af de to. Han sidder i bestyrelsen hos selskaberne Cdrator, Columbus IT Partner, Mondo og Netop Solutions. Han sidder i øvrigt som formand for alle fire bestyrelser.

Tilsammen har selskaberne en omsætning på 1,3 milliarder kroner, et underskud på 102 mil­lioner kroner og 1. 728 antal ansatte. Underskuddet skyldes især et blødende Mondo. Udover de fire bestyrelsesposter sidder Ib Kunøe i bestyrelsen for yderligere et par håndfulde selskaber.

De fleste har én post

Ud af de i alt 1.367 bestyrelsesmedlemmer fordelt på de 1.515 bestyrelsesstole i de 334 it-virksomheder i analysen har kun 15 personer tre eller flere poster. Faktisk har kun 129 ud af de 1.367 bestyrelsesmedlemmer to eller flere poster.

Med i analysen er dog ikke it-virksomheder med en omsætning under 20 millioner kroner. Undersøgelsen er foretaget af Computerworld på baggrund af regnskabsdata fra Top 100-analysen og et udtræk af data om bestyrelsesmedlemmer fra erhvervsdatabasen biq.dk.

Læs mere: Har du den perfekte it-bestyrelse?

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS