Kan it redde arbejdsmarkedet?

Klumme: I stedet for kun at fokusere på lønomkostninger, bør overenskomstforhandlingernes parter se på, hvordan vi kan blive mere konkurrencedygtige ved at styrke brugen af it.

Artikel top billede

Per Andersen, administrerende direktør, IDC. Foto: Mikael Rieck

Her midt i forhandlingerne om nye overenskomster er et af nøglespørgsmålene, hvordan Danmark kan forbedre sin konkurrenceevne i forhold til andre lande. Det oversættes i Industriens Hus til reduktion eller begrænsning af omkostningerne - specielt lønomkostningerne.

Nu ønsker jeg ikke at lave utidig indblanding i de frie forhandlinger. Men det er altså interessant, at mange danske virksomheder mener, at de har været nødt til at gøre deres organisationer mere effektive som følge af krisen.

Mere end halvdelen af de danske virksomheder siger, dette er tilfældet, ifølge en ny IDC undersøgelse. Og det er jo også en forbedring af omkostningsniveauet.

Faktisk ligger Danmark her i toppen sammenlignet med de to andre lande, der indgår i undersøgelsen, Sverige og Holland. I Holland - der ellers har været hårdere ramt end Danmark på pengepungen - mener kun 44 procent af virksomhederne, at de er blevet mere effektive. Det er 10 procent point under Danmark.

En stor del af denne effektivisering er blevet realiseret gennem bedre og mere smart anvendelse af it. Kan dette alene sikre, at Danmark er konkurrencedygtig? Næppe. Men jeg vil gerne komme med det helt uopfordrede forslag at bringe it ind i overenskomstforhandlingerne.
Det er ikke helt utænkeligt, at man kan opnå en fornuftig udvikling på lønområdet, hvis man samtidig fokuserer på en større effektivisering gennem brug af it.

Ja, faktisk er det et vildspor at tro, at vi på sigt kan gøre Danmark til en success ved løntilbageholdenhed. Vi har ikke brug for billigere arbejdskraft - vi har brug for smartere arbejdskraft! Og her spiller it en afgørende rolle.

Jamen, er det så overenskomststof? Her har regeringen heldigvis vist vejen. Gennem den parakdoksale multimedieskat har man fjernet et stort incitament for at sikre en smidig brug af nye teknologier på tværs af arbejdsplads og hjemmet (noget en stor del af danske medarbejdere alligevel ikke skelner så skarpt imellem).

Det er den dårligste idé, vi har set, siden vi havde en socialdemokratisk regering.

Så kære forhandlere, lad os få kastet denne og andre gode ideer på bordet til, hvordan vi kan styrke brugen af it på tværs af faggrænser, arbejdsplads/hjemmet og brancher.

Diskussionen om et A-hold og et B-hold er ikke i fokus længere - men lad os alligevel sikre, at vi alle er del af et stærkt A-hold med optimal brug af de teknologier, vi har til rådighed.

<a href="mailto:pandersen@idc.com">Per Andersen</a> er administrerende direktør for analysehuset IDC Nordic og Benelux.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S