Engangs-DVD fra Microsoft

For at forhindre piratkopiering har Microsoft udviklet et DVD-medie, som kun kan afspilles en gang. Og den er god nok.

Indhold

Der er før blevet snakket om optiske medier, der kun skulle kunne anvendes een gang. Men nu skulle Microsoft have seriøse planer om lancere netop et sådant produkt på markedet engang til næste år.

Udviklerne tror, de har fundet en god og simpel løsning på problemet med piratkopiering. Det skriver The Business Online.

Denne historie så dagens lys for få dage siden, og ikke længe efter PC World Online havde publiceret den, flød både internettet og vores brevkasse over med vedholdende rygter om, at påstanden skulle være et "hoax". Derfor fjernede vi artiklen, indtil det kunne lade sig gøre at be- eller afkræfte historien.

Og det kan vi nu. The Business Online blev på nettet især kritiseret for ikke at have navngivet sin kilde til historien, men nu står det klart, hvem der er ophavsmanden. Der er tale om Alistair Baker, som er administrerende direktør for Microsoft i England.

Han har blandt andet udtalt, at Digital Rights Management software fra Microsoft skal give indholdsejeren total kontrol over en given DVD.

Engangs-DVD?erne skal kunne afspilles blot een gang. Til gengæld skal man så kunne købe en film for blot 20-30 kroner; det samme man betaler for at leje en film i videobutikken. Fordelen her er, at man slipper for at levere den tilbage.

Desuden skulle man også kunne kontrollere, hvornår på dagen en bestemt DVD kan vises. Dette for at forhindre børn i at se film, før de har lavet lektier!

Der er ikke, som visse rygter ellers havde påstået, tale om at genoplive tanken om optiske medier, der kan ødelægge sig selv efter brug, men derimod avanceret software, som sammen med indholdetskal brændes ned på mediet, når dette produceres.

Microsoft har ikke sagt noget om, hvordan de har tænkt sig at forhindre, at folk kopierer filmene ned på deres pc.

De nye DVD-medier kan kun afspilles på maskiner, som endnu ikke er i handel. Microsoft skulle være i forhandlinger med diverse elektronikkæmper for at få dem til at producere DVD-spillere, som kan afspille de nye DVD?er.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere