Pas på din PSP

En trojansk virus truer med at ødelægge din håndholdte PlayStation, PSP. For altid.

Indhold

Som om det ikke var nok med virus på pc?en og efterhånden også på mobiltelefonen. Men intet er tilsyneladende helligt for hackere og virusskabere. I hvert fald har en trojansk virus, som er ganske dødelig for den populære, håndholdte PlayStation, PSP, nu set dagens lys.

Ifølge firmaet Symantec florerer virussen Trojan.PSPBrick på diverse websteder for PSP-spillere, hvor den gemmer sig blandt spil og opdateringer. Når virussen er blevet navngivet pspbrick, er det fordi, PSP?en vil ende sine dage netop som en mursten, hvis den trojanske virus har held med sit forehavende.

Pspbrick sletter vigtige systemfiler i PSP?ens firmware, og derefter kommer der en besked frem på brugerens skærm, der siger: "Din PSP er blevet hacket. Vær venlig at genstarte."

Det kan dog ikke lade sig gøre. Uden de vigtige systemfiler kan enheden ikke genstarte og er simpelthen død.

Symantec vurderer ikke virussen som den helt store sikkerhedsrisiko, da den endnu ikke er i omløb i større omfang.

Sony PSP efter at være kommet i kontakt med virussen Trojan.PSPBrick

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil