Sony Ericsson lancerer 3G-Walkman

Der er dømt kamp til stregen mellem iPod og Sony Ericsson, der nu lancerer den første 3G-telefon med musikafspiller.

Indhold

Opfinderen af den bærbare musik og Walkman?en, Sony, har efterhånden mistet sit greb på bærbar musik, da firmaets produkter som hovedregel ikke understøtter MP3. Nu regerer iPod suverænt på markedet, og alt håb synes at være ude. Hvis det da ikke lige havde været for Sony Ericsson, der har haft stor succes med den såkaldte Walkman-mobil, W800.

Nu er efterfølgeren på banen. Den kan bruges i 3G-netværket og har fået navnet W900i.

Sony Ericsson har lagt vægt på, at W900i skal gøre det enkelt at importere, overføre, spille og administrere musikfiler. Sange kan importeres fra en række kilder, enten ?over-the-air? direkte til telefonen, hvis man kalder op til en download-tjeneste hos en operatør - eller via en pc.

Overførsel af digitale musikfiler fra en PC til telefonen er en enkel ?drag and drop?-operation, og W900i er fuldt kompatibel med brugerkopieret indhold via førende software. Det er ifølge producenten nyttigt for brugere som allerede har en anden type musikafspiller og ønsker at overføre sange fra deres egen CD-samling til deres W900i.

Den medfølgende Disc2Phone PC-software gør det muligt for brugeren at overføre musik til telefonen fra lyd-cd?er og musiksamlinger på pc?en.

W900i har indbygget 470MB hukommelse, som giver plads til ca 230 sange.

Lagringskapaciteten kan udvides ved hjælp af MemoryStick PRO Duo, som nu kan fås i versioner på op til 2GB. Det giver plads til op til 1.000 sange. Musikfiler kan lagres i alle nøgleformater: MP3, AAC eller AAC+, MIDI, WAV og XMF.

Understøttelsen af AAC betyder, at man kan overføre sange, som er rippet med iTunes, men dog ikke sange, som er købt via iTunes Music Store, eftersom denne har et eget rettighedssystem, som Apple ikke deler med andre end Motorola.

Udover at være den nye tids Walkman er W900i naturligvis også en mobiltelefon. Og nu om stunder indebærer det, at terminalen har en række billedbehandlings- og multimediefunktioner. Den har desuden en 2,2? QVGA TFT-skærm (262K), som Sony Ericsson selv mener er en af de mest lysstærke, der hidtil har været set på en mobiltelefon. Det vil vi nok senere lade komme an på en prøve.

W900i fra Sony Ericsson er den første Walkman-telefon klar til 3G-netværket.

W900i har også et 2 megapixel-kameraet med LED blitz- og billedlys. Takket være Sony Ericssons dobbeltfront-design betjenes den med begge hænder horisontalt. Kameraet kan optage video med op til 30 fps (billeder pr sekund).

UMTS Walkman-telefonen W900i vil blive leveret i sort og hvid i slutningen af fjerde kvartal i 2005. Altså lige før jul, hvis alt går vel.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job