Farverne tilbage på papiret

Xerox har været med til at opfinde ny metode til at genskabe farver ud fra en sort-hvid udskrift.

Indhold

Det kan være en flad fornemmelse at se et farvedokument med ellers illustrative billeder, kurver og grafer komme ud på en sort/hvid printer eller fax-maskine. Men er det muligt at genskabe farverne ud fra en sort-hvid udskrift?

"Nej, det har man hidtil ikke kunnet gøre tilfredsstillende," siger forsker Karen M. Braun, der udvikler nye billedteknologier hos firmaet Xerox. Men nu har hun sammen med Ricardo L. deQueiroz fra Universidade de Brasilia udviklet en ny metode, hvormed man med sikkerhed kan genskabe de rette farver.

Når et farvedokument bliver udskrevet på en sort-hvid printer, fax eller kopimaskine, bliver farverne omdannet til gråtoner.

Problemet er, at to forskellige farver med samme lystæthed kan ende ud som den samme gråtone og gøre det umuligt at skelne mellem farverne på en sort-hvid udskrift. Det er en af årsagerne til, at diagrammer eller salgspræsentationer i farver ofte bliver meget svære at få noget ud af, når de sendes gennem en sort-hvid fax eller kopimaskine.

De to forskere har nu udviklet en ny metode til at bevare informationen om farverne, selv om dokumentet er gjort sort-hvidt. Deres metode omdanner hver eneste farve til unikke mikroskopiske teksturer eller mønstre i de grå dele af printet. På den måde er det muligt at skelne mellem farver ? selv om de har samme lystæthed.

Der findes endnu ingen produkter på markedet, der anvender denne nye teknologi, som der nu er søgt patent på. Men forsker Karen M. Braun fra Xerox peger på, at den del af algoritmen, der koder farver, kan anvendes i en sort-hvid printer, så forskellige farver her bliver skrevet ud som forskellige gråtone mønstre.

Afkodningen af dokumentet kan så ske via at skanne gråtonedokumentet på en multifunktionsmaskine, der kan udskrive dokumentet i farver, når dette er nødvendigt.

Det vides endnu ikke, om og hvornår den nye teknologi eventuelt vil blive lanceret kommercielt.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT