Den helt store mediepakke i eksklusivt dansk design

Et spændende og lydsvagt produkt, der nok skal finde sit publikum.

Den helt store mediepakke i ekslusivt dansk design

Ved første øjekast ligner det ethvert andet 40” LCD-tv. Men ved nærmere øjekast afslører den frontmonterede kortlæser et indbygget optisk drev og – ikke mindst – prisen på 35.000 kroner, at der er mere gemt bag skærmen. For eksempel et indbygget Windows mediecenter monteret på fjernsynets ryg.

Ideen er, at man slipper for i hvert fald et af de apparater, der typisk fylder op omkring fjernsynet, og det vil givetvis tiltale mange.

Andre foretrækker at holde skidt for sig og snot for sig, så man kan skifte sit mediecenter ud, når alderen begynder at trykke om tre-fire år, mens fjernsynet er still going strong. Det er temmelig svært at gøre med computeren i denne enhed, og på den led er man låst til sit aktuelle valg i ganske betydelig grad.

At den samlede enhed i sagens natur er betydeligt dyrere end et enkeltstående LCD-tv med tilsvarende specifikationer, skal man naturligvis også have med i sine overvejelser, før man investerer. Men det er et spørgsmål om smag og behag, så det skal ikke lægges AlfaView til last i denne anmeldelse.

Stærk pc-konfiguration

For det er altovervejende et rigtig udmærket stykke forbrugerelektronik, vi her har med at gøre.

Den aktuelle salgsudgave af AlfaViews mediecenter-del er baseret på et Intel 915G-chipsæt med 1 GB hukommelse, en 3,2 GHz Pentium 4 dual core-processor samt et ATI X300SE grafikkort med 256 MB ram.

Samlet set er der altså ikke skåret mange hjørner i dén konfiguration.

Prisen og produktets karakter taget i betragtning burde der dog være fundet plads til et lydkort fra eksempelvis Creatives X-Fi-familie til at opskalere al den komprimerede lyd fra musik og film, man falder over som mediecenter-bruger.

Men her må vi klare os med on-board, og det vil i filmsammenhæng ofte være acceptabelt.

Imponerende video-ydelse

Den version, vi fik på redaktionen, var en prototype fra først på året og knap så stærk som ovenfor skitseret.

Alligevel var der absolut intet i vejen med videoydelsen, og det sås tydeligst ved kørsel af de High-Definition-klip, man finder på Microsofts amerikanske webside. De fylder hver op mod 150 megabyte, er et par minutter lange og findes i et udvalg af High-Definition-formaterne 720p, 1080i eller 1080p.

Her lægges således pres på processor, harddisk og grafikkort, og selv nyere mellemklassecomputere kan godt hakke lidt i det. Men her kørte de fuldstændig flydende, og det er smukt.

Men det skulle da også bare mangle andet, prisen og produktets samlede levetid taget i betragtning.
Det skal i øvrigt nævnes, at der på vores prototype var en grum tendens til, at farvenuancer skilte sig i tydelige lag – lidt som en samspilsramt bearnaise-sovs.

Men dette problem skulle ifølge AlfaView være rettet i de endelige udgaver, man kan købe i butikkerne. Af øvrige detaljer ved mediecenter-delen skal nævnes indbygget trådløst netværk samt 8x dual-layer dvd-brænder, der håndterer DVD-RW +/-.

Masser af tilslutninger

Nu er computeren dog den mindst synlige del af produktet, for foran alt andet kommer skærmen.

Bogstaveligt talt. Her er tale om et LCD-panel på 40” widescreen med en opløsning på 1.366 gange 768, og det er således fint i stand til både at bære logoet HD-Ready samt at vise HD-formatet 720p i sin fulde, ikke-nedskalerede udstrækning.

Skærmens responstid er opgivet til otte millisekunder, så omend der i kritiske situationer kan opstå ghosting eller ”spor” efter bevægelige objekter, så er det ikke et udtalt problem.

Mere interessant var en umiddelbart god balance i skarpheden, der modvirkede de værste tendenser til mudder i standard definition-signaler.

Samtidig gik styringen ikke over stregen med tendenser til falsk skarphed i form af glorier om objekter og skuespillere, hvilket ellers kan være et reelt problem med mange LCD-skærme.

Underspillede farver

Samlet stod skærmen nydeligt og klart, men farverne kunne godt være mere klare.

Nu er det ikke en kvalitet i sig selv, hvis det hele går op i håndmaling og pang-blå himmel, men her var indtrykket omvendt lige en tand i den underspillede ende efter vores mening.

Til gengæld skal fremhæves et acceptabelt sort-niveau og en udmærket – om ikke overlegen – gengivelse af lyse detaljer og nuancer. Men kalkulerer vi med, at computerdelen står for 10-12.000 kroner af udsalgsprisen, så er skærmen på niveau med, hvad man kvalitetsmæssigt bør forvente af et LCD-panel til 20-25.000 kroner i denne opløsning og størrelse, og som sådan passer pengene.

Man kan ganske vist ikke se det udefra, men computeren er forbundet til skærmen med en DVI-forbindelse. Her er desuden hele to komponent-forbindelser, et HDMI-stik samt to SCART-indgange bag på skærmen, så der er virkelig plads til at slutte nogle enheder til.

Samlet har vi altså her at gøre med et virkelig spændende og endda meget lydsvagt produkt, som nok skal finde sit publikum.

Dog bør man som sagt gøre op med sig selv, om man tør løbe an på at anvende den samme mediecenter-pc i fjernsynets 10-15 års levetid. Men er svaret ja, så har man – med denne konfiguration – i det mindste et ganske godt udgangspunkt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet