Den helt store mediepakke i eksklusivt dansk design

Et spændende og lydsvagt produkt, der nok skal finde sit publikum.

Den helt store mediepakke i ekslusivt dansk design

Ved første øjekast ligner det ethvert andet 40” LCD-tv. Men ved nærmere øjekast afslører den frontmonterede kortlæser et indbygget optisk drev og – ikke mindst – prisen på 35.000 kroner, at der er mere gemt bag skærmen. For eksempel et indbygget Windows mediecenter monteret på fjernsynets ryg.

Ideen er, at man slipper for i hvert fald et af de apparater, der typisk fylder op omkring fjernsynet, og det vil givetvis tiltale mange.

Andre foretrækker at holde skidt for sig og snot for sig, så man kan skifte sit mediecenter ud, når alderen begynder at trykke om tre-fire år, mens fjernsynet er still going strong. Det er temmelig svært at gøre med computeren i denne enhed, og på den led er man låst til sit aktuelle valg i ganske betydelig grad.

At den samlede enhed i sagens natur er betydeligt dyrere end et enkeltstående LCD-tv med tilsvarende specifikationer, skal man naturligvis også have med i sine overvejelser, før man investerer. Men det er et spørgsmål om smag og behag, så det skal ikke lægges AlfaView til last i denne anmeldelse.

Stærk pc-konfiguration

For det er altovervejende et rigtig udmærket stykke forbrugerelektronik, vi her har med at gøre.

Den aktuelle salgsudgave af AlfaViews mediecenter-del er baseret på et Intel 915G-chipsæt med 1 GB hukommelse, en 3,2 GHz Pentium 4 dual core-processor samt et ATI X300SE grafikkort med 256 MB ram.

Samlet set er der altså ikke skåret mange hjørner i dén konfiguration.

Prisen og produktets karakter taget i betragtning burde der dog være fundet plads til et lydkort fra eksempelvis Creatives X-Fi-familie til at opskalere al den komprimerede lyd fra musik og film, man falder over som mediecenter-bruger.

Men her må vi klare os med on-board, og det vil i filmsammenhæng ofte være acceptabelt.

Imponerende video-ydelse

Den version, vi fik på redaktionen, var en prototype fra først på året og knap så stærk som ovenfor skitseret.

Alligevel var der absolut intet i vejen med videoydelsen, og det sås tydeligst ved kørsel af de High-Definition-klip, man finder på Microsofts amerikanske webside. De fylder hver op mod 150 megabyte, er et par minutter lange og findes i et udvalg af High-Definition-formaterne 720p, 1080i eller 1080p.

Her lægges således pres på processor, harddisk og grafikkort, og selv nyere mellemklassecomputere kan godt hakke lidt i det. Men her kørte de fuldstændig flydende, og det er smukt.

Men det skulle da også bare mangle andet, prisen og produktets samlede levetid taget i betragtning.
Det skal i øvrigt nævnes, at der på vores prototype var en grum tendens til, at farvenuancer skilte sig i tydelige lag – lidt som en samspilsramt bearnaise-sovs.

Men dette problem skulle ifølge AlfaView være rettet i de endelige udgaver, man kan købe i butikkerne. Af øvrige detaljer ved mediecenter-delen skal nævnes indbygget trådløst netværk samt 8x dual-layer dvd-brænder, der håndterer DVD-RW +/-.

Masser af tilslutninger

Nu er computeren dog den mindst synlige del af produktet, for foran alt andet kommer skærmen.

Bogstaveligt talt. Her er tale om et LCD-panel på 40” widescreen med en opløsning på 1.366 gange 768, og det er således fint i stand til både at bære logoet HD-Ready samt at vise HD-formatet 720p i sin fulde, ikke-nedskalerede udstrækning.

Skærmens responstid er opgivet til otte millisekunder, så omend der i kritiske situationer kan opstå ghosting eller ”spor” efter bevægelige objekter, så er det ikke et udtalt problem.

Mere interessant var en umiddelbart god balance i skarpheden, der modvirkede de værste tendenser til mudder i standard definition-signaler.

Samtidig gik styringen ikke over stregen med tendenser til falsk skarphed i form af glorier om objekter og skuespillere, hvilket ellers kan være et reelt problem med mange LCD-skærme.

Underspillede farver

Samlet stod skærmen nydeligt og klart, men farverne kunne godt være mere klare.

Nu er det ikke en kvalitet i sig selv, hvis det hele går op i håndmaling og pang-blå himmel, men her var indtrykket omvendt lige en tand i den underspillede ende efter vores mening.

Til gengæld skal fremhæves et acceptabelt sort-niveau og en udmærket – om ikke overlegen – gengivelse af lyse detaljer og nuancer. Men kalkulerer vi med, at computerdelen står for 10-12.000 kroner af udsalgsprisen, så er skærmen på niveau med, hvad man kvalitetsmæssigt bør forvente af et LCD-panel til 20-25.000 kroner i denne opløsning og størrelse, og som sådan passer pengene.

Man kan ganske vist ikke se det udefra, men computeren er forbundet til skærmen med en DVI-forbindelse. Her er desuden hele to komponent-forbindelser, et HDMI-stik samt to SCART-indgange bag på skærmen, så der er virkelig plads til at slutte nogle enheder til.

Samlet har vi altså her at gøre med et virkelig spændende og endda meget lydsvagt produkt, som nok skal finde sit publikum.

Dog bør man som sagt gøre op med sig selv, om man tør løbe an på at anvende den samme mediecenter-pc i fjernsynets 10-15 års levetid. Men er svaret ja, så har man – med denne konfiguration – i det mindste et ganske godt udgangspunkt.

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S