Japanere taler engelsk gennem gadget

Ny gadget skal gøre det lettere for generte japanere at kommunikere med omverdenen. Den oversætter næsten øjeblikkeligt deres talestrøm til engelsk.

Japanere er kendt for at have svært ved at udtrykke flere engelske ord, men nu får de hjælp af Sharp, som har udviklet prototypen på en oversættelsesmaskine.

Den er på størrelse med en PDA, og når japanere taler ind i den, så dukker talestrømmen frem som tekst på en sort/hvid LCD-skærm. Herefter kan teksten oversættes til engelsk, og den lille gadget "læser" højt.

Desværre virker det ikke omvendt, så du kan ikke bruge den til at oversætte engelske ord til japansk.

Sharp har udstyret oversættelsesmaskinen med plads til Micro SD-kort, og på den måde kan den med tiden udvides til at oversætte japansk til mange andre sprog end engelsk.

Prisen på den lille gadget er endnu hemmelig, men den kommer ud i de japanske butikker i slutningen af året.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics