Digitalt fingeraftryk midt på gaden

Det britiske politi tager nye metoder i brug for at bekæmpe kriminalitet. Med en håndholdt gadget kan betjentene tage digitale fingeraftryk af folk, som de stopper på gaden.

Efterhånden udstyres flere computere med fingeraftryksscannere, der skal højne sikkerheden ved login på pc'en.

Også det britiske politi har fået øjnene op for den digitale scanning af fingeraftryk. Derfor har de skabt en håndholdt gadget, der er lidt større end en PDA, og som kan aflæse ens pegefinger.

Hvis en mistænkt stoppes på gaden kan betjentene tage et fingeraftryk af manden og i løbet af få minutter sammenlignes det med politiets database på 6,5 millioner fingeraftryk.

Dermed kan de hurtigt fastslå vedkommendes identitet, hvis han er tidligere straffet. På den måde slipper de for at bruge tid på at slæbe den mistænke ind på stationen for at undersøge hans identitet på traditionel vis.

Den nye gadget skal især bruges, når politiet stopper mistænkelige bilister, for ifølge BBC News opgiver i dag omkring 60 procent af de britiske bilister ikke deres sande identitet, når politiet har viftet dem ind til siden.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest