Duel: Ixus mod Ixus

To nye Iuxs'er. Den ene dyrere end den anden. Den ene med flere pixels end den anden. Gæt hvilken vi bedst kunne lide.

Duel: Ixus mod Ixus

Op til ti års-jubilæet for Ixus-serien kom Canon med de to nye topmodeller 850 IS og 900 TI.

Ixus 900 TI er en luksusmodel med kabinet af titanium. Og vist er titaniumets mørkere, lidt guldfarverede ydre pænt og solidt, men vi har svært ved at se det storslåede i forhold til Ixus 850 IS.

I det store og hele er der dødt løb, når det gælder det kosmetiske udseende. Knapperne er placeret en lille smule forskelligt, men i det store og hele er det ligegyldigt, hvilket af kameraerne man hiver op af lommen.

Menusystemet er identisk og af den velfungerende slags, som Canon har kørt med et stykke tid.

Indeni er de to kameraer dog forskellige.

TI-modellen er størst på pixels. Hele 10 megapixels er der af slagsen, mens den billigere 850 IS nøjes med syv megapixels. Men billedkvaliteten fra begge kameraer er rigtig god.

Der kommer dog irriterende gryn allerede ved ISO 800. Og ISO 1.600 kan ikke anbefales.

Ixus 900 Ti har helt op til ISO 3.200. Men så kan man ikke bruge fuld opløsning, hvilket man nok heller ikke har brug for ved så dårlige lysforhold. Man får faktisk mere gryn end foto, hvis vi skal være helt ærlige.

Zoom og video-forskelle

Ellers har kameraerne, hvad de fleste kompaktkameraer fra konkurrenter i samme prisklasse har at byde på: Hurtig autofokus, korrekt eksponering og smidig auto mode.

Ixus 850 IS har et par egenskaber, som vi særligt er blevet glade for. Som navnet antyder, så er der billedstabilisering indbygget. En anden fordel sammenlignet med 900 TI er, at zoomen er på 3,8 gange i stedet for de normale tre gange. Canon har endda valgt at putte den ekstra zoom i vidvinkelområdet og giver os dermed 28 millimeter. Desværre er optikken lige lovlig lyssvag i teleområdet.

På et, ikke uinteressant, område er 900 TI lidt bedre. Kameraet er det eneste af de to, der kan filme i 1.024 gange 768 pixels.

Dog kun med 15 billeder i sekundet, men resultatet bliver rimeligt godt. Ingen af kameraerne har samme vidunderlige lyd som en god grammofon, men lydoptagelsen var udmærket.

Begge kameraer har Canons seneste processor, Digic III. Den sikrer en lynhurtig opstart, dog er 850IS hurtigst, men begge er hurtige til billedserier.

Ixus 850 IS leverer, hvad vi forventer. Det er et godt kamera med både billedstabilisering og vidvinkeloptik, som gør, at Ixus-fanen stadig holdes højt.

Ixus 900 TI er til gengæld en smule flottere. Men hvis du ikke kun går efter et højt antal megapixels, så er der ingen anledning til at købe det i stedet for 850 IS, som giver dig langt flere funktioner til en lavere pris.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job