Hotmail med fem gigabyte plads

Mail-krigen intensiveres nu, hvor Windows Live Hotmail-brugere får fem gigabyte plads, og dermed overgår Gmails 2.8 gigabyte. Det er dog stadig mindre end Yahoo! Mails ubegrænsede plads.

2.888889446 gigabyte plads tilbyder Gmail i skrivende stund, og som man kan se på hjemmesiden, stiger antallet af byte løbende.

Men det kan godt være, at Google, der står bag Gmail, skal sætte tempoet op, for Microsoft tilbyder nu Windows Live Hotmail-brugere fem gigabyte plads.

I dag kan Hotmail-brugere gemme mails på to gigabyte, men i løbet af de kommende uger stiger kapaciteten altså til mere end det dobbelte, og samtidig vil der komme flere andre forbedringer som for eksempel muligheden for at rapportere om phishing.

Google er netop begyndt at sælge ekstra plads, så brugerne kan få seks gigabyte ekstra i deres Gmail-konto for 20 dollar, 110 kroner, om året, og det er Microsoft selvfølgelig nødt til at svare igen på.

Samtidig med den gratis plads-forbedring i Hotmail, bliver det muligt for brugerne at købe 10 gigabyte mail-plads for 15 dollar, 80 kroner, om året.

Men hvis man foretrækker at lade dankortet blive i lommen, så skal man ikke glemme Yahoo! Mail, der tilbyder ubegrænset plads helt kvit og frit.

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Jyske Bank

Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S