Hotmail med fem gigabyte plads

Mail-krigen intensiveres nu, hvor Windows Live Hotmail-brugere får fem gigabyte plads, og dermed overgår Gmails 2.8 gigabyte. Det er dog stadig mindre end Yahoo! Mails ubegrænsede plads.

2.888889446 gigabyte plads tilbyder Gmail i skrivende stund, og som man kan se på hjemmesiden, stiger antallet af byte løbende.

Men det kan godt være, at Google, der står bag Gmail, skal sætte tempoet op, for Microsoft tilbyder nu Windows Live Hotmail-brugere fem gigabyte plads.

I dag kan Hotmail-brugere gemme mails på to gigabyte, men i løbet af de kommende uger stiger kapaciteten altså til mere end det dobbelte, og samtidig vil der komme flere andre forbedringer som for eksempel muligheden for at rapportere om phishing.

Google er netop begyndt at sælge ekstra plads, så brugerne kan få seks gigabyte ekstra i deres Gmail-konto for 20 dollar, 110 kroner, om året, og det er Microsoft selvfølgelig nødt til at svare igen på.

Samtidig med den gratis plads-forbedring i Hotmail, bliver det muligt for brugerne at købe 10 gigabyte mail-plads for 15 dollar, 80 kroner, om året.

Men hvis man foretrækker at lade dankortet blive i lommen, så skal man ikke glemme Yahoo! Mail, der tilbyder ubegrænset plads helt kvit og frit.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura