Torsdagstippet: De bedste spil fra din barndom

Alle de gode, gamle spil fra dengang der stod en Commodore 64 eller ZX Spectrum på ethvert drengeværelse, kan downloades fra nettet og spilles på pc'en. Vi viser vej til spillene her.

Hey, nogle af os bliver altså deciderede søsyge, når 3D-grafikken i moderne spil snurrer om hovedet på os.

Vi kan ikke overskue, hvor vi har været, eller hvor vi skal hen, og vi bliver altid nakket bagfra af et monster, en nazist eller en stormtrooper, inden spillet kommer i gang.

Næh, lad os få spil i fornuftig 2D bitmapgrafik fra dengang Wham og Depeche Mode dominerede musikscenen, og VHS-bånd med Nightmare on Elm Street fyldte en hel reol i videobutikken. Lad os få de store titler fra Commodore 64, ZX Spectrum og Amstrad CPC464 på banen igen. Vi vil ha' remakes.

Commodore 64

Ingen hjemmecomputer nåede nogensinde at matche Commodore 64's succes, og det er ikke mindst spillenes skyld. Commodore 64 havde en god lydchip og uafhængige sprites samt en hardware, der tillod masser af effekter at blive udført i realtime.

Et godt sted at finde remakes af Commodore 64-spil er www.classic-retro-games.com hvor titler som Barbarian, Turrican, Boulder Dash, Auf Wiedersehen Monty og mange flere er lige til at downloade og spille. På Classic Retro Games finder man også remakes fra andre computere, og interessant nok er der flere remakes af MSX-spil end C64-spil.

ZX Spectrum

Havde man ikke en Commodore 64 i 1980'erne, var der stor sandsynlighed for, at man havde en ZX Spectrum. Begge maskiners popularitet blev drevet af de mange spil, og selv om Spectrum'en var C64'eren teknisk underlegen, var spillene alligevel rigtig gode.

På World Of Spectrum (www.worldofspectrum.org/remakes.cgi) finder man en masse klassiske ZX-spil såsom Lords of Midnight og Manic Miner samt Sabre Wulf, Bruce Lee og og Fred. Nogle af spillene er genskabt i flere forskellige udgaver såsom Jet Set Willy, der eksisterer i 18 versioner. God fornøjelse!

Amstrad CPC464

Selv om Amstrad CPC 464 kom lidt sent ind på scenen, nåede den farverige maskine alligevel (i Danmark i hvert fald) at opnå en vis succes. De fleste kendte spil blev lavet til Commodore 64, ZX Spectrum og efterhånden også til Amstrad, mens der var længere mellem successpil udviklet på Amstrad og derefter oversat til de mere populære maskiner.

På Classic Retro Games finder man mange titler, der var kendte på Amstrad'en, og på retrospec.sgn.net kan man også finde en hel del remakes til både CPC464, C64 og ZX Spectrum. Så gå bare i gang med at downloade.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Danoffice IT

    IT-supporter

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S