Tre tips til PDF’er og andre dokumenter

Lav din PDF om til et Word-dokument, søg efter bestemte filtyper online eller prøv en alternativ og hurtig PDF-læser. Her er nogle tips til PDF’er og andre dokument-typer.

PDF-filer er nemme at læse, men knap så nemme at ændre. For nylig skrev vi om et program, der gav nogle muligheder for at ændre en PDF-fil.

Men er det ikke nok, kan man lave den helt om til et Word-dokument. Det kan du gøre online på www.zamzar.com, der blandt andet kan konvertere til doc-filer.

Du kan også konvertere til txt, rtf og endda png, og det sker helt enkelt ved, at du vælger PDF’en, vælger hvilken type fil den skal konverteres til og skriver din email-adresse. Så får du en mail med et link, hvor du kan hente den nye fil.

Søger du efter en bestemt dokument-type, kan du bruge
www.docufarm.com, hvor du kan søge online efter forskellige formater.

Du kan søge efter PDF'er, Word-dokumenter, PowerPoint-præsentationer med flere og se dem direkte på websiden, uden at du behøver at åbne det program, som normalt kræves for at se filen. Docufarm fås også som udvidelse til både Explorer og Firefox.

PDF og Adobe har længe været tæt knyttet, men du behøver ikke at bruge Adobe Reader til at læse dine filer. Prøv Foxit der er et lille program, der lynhurtigt og nemt åbner dine PDF’er.

Hent Foxit her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S