Brug en midlertidig mailadresse og få mindre spam

Alt for ofte skal du opgive en mail-adresse, når du opretter dig som bruger eller registrerer dig på websider, og straks er der spam i din indbakke. Men hvis du bruger en midlertidig mail-adresse, kan du slippe for uvelkomne mails.

Man skal efterhånden være heldig, hvis man skal løbe ind i en webtjeneste eller service, der IKKE kræver, at man registrerer sig. Så oftest er det frem med mail-adressen og så bare håbe på ikke at få uønskede mails.

I september skrev vi om muligheden for at sende selv-destruerende mails, men du kan også sende mails fra en midlertidig adresse.

Klik ind på www.guerrillamail.com og få en midlertidig mail-adresse, som du kan bruge til at modtage post. Siden finder på en mailadresse til dig – for eksempel licracli@guerrillamail.info - som du så kan bruge i 15 minutter med mulighed for at forlænge tidsfristen.

www.10minutemail.com
fungerer på samme måde som Guerrillamail, men man har – godt gættet – kun den midlertidige mailadresse i 10 minutter. Men også her kan man forlænge tidsfristen, så det gør ingen forskel. Siden kan ses på dansk, og det er ganske nemt at få en midlertidig adresse og læse de mails, man modtager.

http://spambob.com har lidt flere muligheder end de to foregående tjenester.

Du kan også her få en tilfældig mailadresse, som du kan bruge til registreringer og lignende, og hvis bare du gemmer mail-adressen kan du gå væk fra siden og komme tilbage senere og tjekke den. Mails til adressen bliver gemt i cirka syv dage.

Du kan også opfinde en adresse for eksempel erik45@spambob.net og bruge den som mellemstation til din rigtige mail. Hvis du altså har brug for det. Du godkender, at al post til ovenstående mail bliver videresendt til din rigtige mail og kan selvfølgelig deaktivere funktionen igen.

Tredje mulighed er en mail, hvor al post, som sendes til den, bliver slettet. Det kan være nyttigt, hvis du ikke behøver at bekræfte en tilmelding til en tjeneste.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS