Avatar billede julie2001 Nybegynder
05. april 2001 - 08:12 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Mine højtaler siger en mærkelig lyd

Mine højtaler lyder som om, at der kommer en fiskekutter sejrende. jeg har simpelhen ingen ide om hvad der er i vejne. Jeg har sat et par andre højtaler til, for at se om det var mine egen , men det var med samme resultat. Det begynder at blive rimlig provokerende, så hvis der er nogen, der har en god ide til hvad jeg skal gøre ?
Avatar billede daywalker123 Nybegynder
05. april 2001 - 08:13 #1
er dit lydkort gået ned ?
Avatar billede -onslow- Nybegynder
05. april 2001 - 08:17 #2
Køb et nyt lyd kort du kan få et ok til omkring 300,-
Avatar billede julie2001 Nybegynder
05. april 2001 - 08:26 #3
jamen,
jeg har lige fået sat nyt lydkort i !!!
Der er ikke nogen mulighed, hvor jeg kan gå ind og tjekke det inde i computeren.  ?
Avatar billede gchris5 Praktikant
05. april 2001 - 08:28 #4
Jeg har også haft et lille problem med mine højtallere! De lød ikke som en fiskekutter, men mere som en summen!! Løsningen: Jeg slukkkede en af mine skrivebordslamper, da den tilsyneladende \"gik\" i højtallererne!  Men eller er det jo nok lydkortet!
Avatar billede nordicwolf Nybegynder
05. april 2001 - 08:28 #5
så er der mulighed for at du har monteret det bare en ubetydelighed forkert. Skil maskinen ad igen og saml den og vær meget nøjagtig med at samle og være afmagnetiseret.
Avatar billede julie2001 Nybegynder
05. april 2001 - 08:35 #6
Jeg prøver lige at skille den ad, det kan være at du har ret nordicwolf...Kan det være at jeg har for mange stik i stikdåsen..lyder åndsvagt, men en mulighed ?
Avatar billede julie2001 Nybegynder
05. april 2001 - 08:37 #7
okay problemmet er løst. Tak for hjælpen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester