Test: Åleslanke Asus Eee 1008HA bærbar

Den er slank, let og kan fås til en fornuftig pris. Mød Asus Eee 1008HA, den model Asus selv kalder Seashell efter strandskaller. Vi har testet løs.

Artikel top billede

Åleslanke Asus Eee 1008HA bærbar

Tynd og let er ikke nogen nyhed. MacBook Air og Lenovo X300 har været ude i lang tid, men det til priser som har holdt de fleste bærbar-købere væk fra de lækre maskiner.

Men med ny teknologi er priserne på tynd og let raslet ned.

I normal størrelse er blandet andet den nye Acer Timeline-serie et godt eksempel på maskiner, som er tynde, lette og til at betale.

Og kan du leve med de begrænsninger, som der er i en netbook, har du nu også Asus Eee 1008HA at vælge imellem.

Modellen, som Asus også kalder Seashell, angiveligt fordi tykkelsen og de runde former leder tankerne hen på strandskaller, er nemlig lidt over en centimeter tyk og vejer blot 1,1 kilo.

Skrå hjørner giver slank profil

De runde hjørner med de skrånende kanter får desuden maskinen til at se endnu slankere ud - netop som det kendes fra MacBook Air.

Der er dog ikke dømt fræset aluminium eller andre eksklusive materialer. I stedet er 1008HA bygget i plast, men virker solid.

Den er ikke nemt at vride, selvom vægten på blot 1,1 kilo betyder, at maskinen er ganske let bygget.

1008HA leveres i en række farver blandet andet sort, hvid og pink. Vores model er dog i mørkeblå og kan minde om den oprindelige Acer Aspire One i plasten.

Dermed er finishen ikke så eksklusiv som Eee 1002HA eller S101, men helt på højde med Samsung NC10 eller de øvrige Eee´s.

Skærmen lavet af vampyrer

Skærmen er den sædvanlige netbook standard på 10 tommer og med en opløsning på 1.024 x 600 pixels. Den er skarp og klar, men ikke så lysstærk som Acers modeller.

Til gengæld har vi mistænkt Asus' udviklingsafdeling for at være vampyrer eller have sol-allergi, for skærmen er blank. Meget blank. Så blank at de nok ikke har testet den uden for hulen, hvor de lænket til væggen designer bærbare hele dagen.

Tastaturet er godt og fast, men kan larme en smule, hvis du skriver hurtigt på det. Tasterne går helt ud til siden og er dermed af en god størrelse. Touchpadden er let nubret, og det virker faktisk helt fint, ligesom bredden af touchpadden er fornuftigt.

Hardwaren i 1008HA er i øvrigt nøjagtigt identisk med 99 procent af alle netbooks. Det vil sige en Atom N280 processor på 1,66 gigahertz, en gigabyte hukommelse og en harddisk på 160 gigabyte.

Ydelsen er derfor helt standard for en netbook, hvilket betyder, du roligt kan se film eller surfe på den - mens spil eller videoredigering er helt udelukket.

Fast batteri

Bagsiden ved den slanke linje i 1008HA er, at du ikke selv kan skifte batteriet eller få nem adgang til drev eller hukommelse. Desuden har du ikke adgang til VGA-stikket uden den specialudviklede dongle, som sidder i bunden fastgjort med en magnetlås. Ikke det store problem, for vi kan personligt ikke huske, hvornår vi sidst har tilkoblet en netbook til en VGA-skærm.

Med skærmen næsten på maksimum og med WiFii tændt fik vi mellem fire og fem timer ud af det faste batteri, hvilket er fint men en times tid mindre end (de større) Asus- og Acer-modeller med 6-cellede batterier.

1008HA leveres med Windows XP, men vi har selvfølgelig installeret Windows 7 på testmodellen for at sikre os, at alt virker - også efter den 22. oktober 2009, hvor Windows 7 lanceres. Og den test forløb uden problemer.

Slaget vindes på vægten

På trods af det faste batteri og den lidt svage skærmbelysning endte vi med at være rigtigt glade for Asus Eee 1008HA.

For 1008HA er en ægte netbook i den forstand, at prisen og vægten er i bund, ydelsen passende - og så ser den ud af meget mere, end hvad den reelt koster.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Aarhus C

Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Julian Olsen som Datateknikerelev ved afd. Thisted og afd. Esbjerg. Nyt job

Julian Olsen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S