Fem års arbejde: En mus der virker på et glasbord

Optiske mus har det svært på glasoverflader, men det vil Logitech lave om på med Darkfield-teknologi. Resultatet efter fem år er Performance Mouse MX. Se musen og historien bag den her.

Fem års arbejde: En mus der virker på et glasbord

- Glas er den perfekte overflade. Det er ud fra et optisk synspunkt en fuldstændig flad overflade, fortæller Oliver Theytaz, der er Logitechs chefingeniør inden for optisk teknologi.

Det var derfor noget af en udfordring han og hans medarbejdere stod over for, da Logitech for fem år siden bad dem levere en mus, der kunne fungere på glas.

Problemet ved glas i forhold til en almindelig bordplade er, at musens diode eller laser lyser lige gennem den transparente overflade, og der er derfor ikke nogen overflade, som musen optiske sensor kan affotografere og omsætte til bevægelse.

Og så alligevel - det er ikke al lys, der passerer gennem en glasbordplade.

Det illustreres med en ganske almindelig laserpointer under en produktdemonstration hos Logitech i Schweiz.

Når laserstrålen rammer den til lejligheden blankpolerede bordoverflade, brydes en del af strålen og passerer gennem bordpladen. En del af strålen reflekterer på bordpladen og ender på væggen. Men en lille del af laserlyset fanges af de mikroskopiske urenheder i glasset.

Teknologi fra mikroskoper

- I grunden er det blot et spørgsmål om at have nok kontrast, siger Oliver Theytaz.

Kontrasten har Logitech fundet i professionelle mikroskoper og den såkaldte Darkfield-teknologi.

Grundlæggende handler det om, at overfladen belyses af flere lyskilder, men at objektivet kun ser det lys, der tilbagekastes fra elementer i overfladen.

Det giver et helt sort billede med enkelte lysende pletter, som det er muligt at udregne musens bevægelse på baggrund af.

Logitech havde den første prototype klar i 2006 - et monstrum på størrelse med en skotøjsæske med tre lasere, som viste, at det kunne lade sig gøre at få en mus til at fungere på glas.

Det hårde arbejde har siden været at få bragt systemet ned i samme størrelse som en almindelig terning og sikre, at det kunne gøres til en fornuftig pris. Det endelige system er derfor kun udstyret med to lasere.

Ifølge Oliver Theytaz opdagede de i løbet af processen, at eksterne lyskilder kunne udgøre et problem for teknologien - sollys der eksempelvis reflekterer tilbage fra gulvet under glasbordet. Løsningen har været at indbygge et filter i optikken, så kun lys i lasernes bølgelængde kan slippe igennem.

Virker det så?

Det korte svar: Ja. De to mus Logitech netop i disse dage lancerer med Darkfield-teknologi fungerer på glasoverflader.

Oplevelsen er ikke helt så glat som på en almindelig bordplade, men til forskel fra samtlige konkurrerende mus på markedet, så bevæger cursoren sig, når musen bevæger sig på glasoverfladen.

Præcisionen er alt rigeligt til almindeligt computerbrug, mens det i forbindelse med billedbehandling bedst tjener sig at finde et almindeligt bord at arbejde ved.

Der er selvfølgelig enkelte krav til den glasoverflade, som musen kan benyttes på. Først og fremmest skal den være minimum fire millimeter tyk, hvilket ifølge Logitech ikke er noget problem, da det glas, der generelt benyttes til bordoverflade, alligevel har den tykkelse.

For det andet skal der være et minimum af partikler, urenheder og lignende i glasset eller på dets overflade, som laserlyset kan reflekteres i.

Men igen er det ikke værre, end at skulle man endelig støde på en fuldstændig ren glasoverflade, så skal der ikke mere til end at stryge håndfladen over glasset, det fedter den rigeligt til, så musen fungerer.
Ifølge Logitech efterlader de fleste rengøringsmidler endda rester i overfladen, som musens sensor kan se.

På spørgsmålet om hvad den næste teknologiske landvinding inden for mus bliver, ler Oliver Theytaz:

- Det må blive en Jesus-mus! En mus der fungerer på vand.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S