Nu kan du se 3D uden de specielle briller

En ny type skærm fra Microsoft har monteret et kamera, som holder øje med seeren. Resultatet er 3D uden briller og forskellige film på samme tid.

Med Microsofts nye skærm kan to brugere se hver sin film samtidig og så i 3D og uden de ellers obligatoriske klumpede 3D-briller.

Bag den opsigtsvækkende nyhed står forskere fra Microsofts Applied Sciences Group.

De har opfundet en ny slags skærm, som er tyndere i bunden end i toppen. Skærmen styrer lys til seerens øjne ved at slukke og tænde dioder (LED Light Emitting Diodes) i bunden af skærmen.

Dette kombineret med baglys gør det muligt at vise forskellige billeder til forskellige brugere eller at skabe en stereoskopisk effekt (3D) ved at præsentere forskellige billeder til personens højre og venstre øje.

Up- og Avatar-effekten

Takket være film som Coraline, Up og Avatar har 3D fået sig noget af en renæssance på det seneste, og Hollywood bruger absurde summer på at give biografgæsterne en 3D-oplevelse.

Og selvfølgelig skal borgerne ude i de små hjem ikke snydes for 3D, så producenterne arbejder hårdt på at genskabe biografens 3D-trylleri i dagligstuerne rundt omkring.

Ifølge analysehuset DisplaySearch vokser salget af fjernsyn, som kan tage 3D, fra 2,5 millioner i 2010 til ikke mindre end 27 millioner i 2013. Men de lidt klodsede briller, som hidtil har været nødvendige for at se 3D-effekterne, bryder mange sig ikke om.

Ved konferencen Society for Information Display International Symposium i Seattle i sidste måned viste flere virksomheder deres bud på 3D-skærme, som ikke kræver 3D-briller.

Kendetegnende ved disse skærme er, at de projicerer forskellige billeder i hver sin retning. Samtidig kræver skærmene, at seeren står i et bestemt område foran skærmen, ellers bliver billedet på skærmen bare til noget ufokuseret snask.

Microsofts prototype kan enten vise 3D til to brugere på samme tid (en video til hvert øje), uanset hvor brugerne står. Eller skærmen kan vise almindelig 2D video, som op til fire brugere kan se samtidig (en video til hver bruger).

Kamera på skærmen

Microsoftskærmen er udstyret med et kamera, som følger brugerne, så skærmen ved i hvilken retning, lyset skal styres.

Skærmen er også tilstrækkelig tynd til, at den kan bygges ind i en standard LCD-fladskærm. Foroven er skærmen cirka 11 millimeter, mens den forneden er skrumpet til omkring seks millimeter.

I øvrigt skrev PC World allerede for fem år siden i artiklen Grundig tænder for tv i 3D om "et nyt 3D-fjernsyn, hvor brugeren ikke behøver at bruge specielle briller." Og året efter berettede vi fra IFA-messen om et fjernsyn fra LG, som også kunne vise billeder i 3D uden brug af briller. Så idéen med de brille-løse 3D-fjernsyn er langt fra ny, men teknologien er nu på et stadie, hvor det er tæt på, at også den bærbare kan bringes til at vise en film i 3D uden de voluminøse 3D-briller.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S