Endelig dansk pris på Eee Pad Slider

Asus er klar med prisen på sin blanding af netbook og tablet kaldet Eee Pad Slider. Se her hvad du skal slippe for den unikke tablet med tastatur.

Endelig dansk pris på Eee Pad Slider

Vi skal helt tilbage til et snepræget januar for at finde tidspunktet, da Asus satte gang i en regulær tablet-flodbølge.

Til forskel fra Apples iPad-familie er flere af modellerne udstyret med tastaturer, der kan skubbes ud efter behag. Vi har tidligere testet Asus Eee Pad Transformer, som med en dockingstation kan forvandles til en minibærbar med tastatur.

Og vi konkluderede, at Asus har snedkereret et godt alternativ til iPad.

Den interessante Asus Eee Pad Slider er dog ikke landet på butikshylderne endnu, men prisen, når tablet-computeren rammer det danske marked i løbet af efteråret, bliver 4.200 kroner for 32-gigabyte-versionen.

Til sammenligning koster den billigste udgave af Apple iPad 2 med 16 gigabyte hukommelse 3.700 kroner, mens udgaven med 32 gigabyte fås for 4.400 kroner.

Arbejdshest og underholdningsmaskine i forening

Modsat Eee Pad Transformer har den nye Slider parret tablet og netbook, men vi hælder til, at der er mest "tablet" over producentens seneste kreation.

Arbejdshesten er udstyret med en skærm på 10,1 tommer, der har en bred betragtningsvinkel på 178 grader, så din makker også kan følge med, hvis Nvidias Tegra 2-processor skal afspille videoer i det krævende HD-format. Processoren har to fysiske processorkerner, så vi venter os en kvik oplevelse uden tarvelig ventetid.

Skærmen er i øvrigt beskyttet af et lag ridsefast Corning Gorilla-glas, som skal hindre ridser i lakken på den flotte maskine.

Anderledes tablet

Under skærmen kan du trække et fysisk tastatur frem, der ifølge Asus giver en mere behagelig skriveoplevelse end et tastatur på touch-skærmen. Vi er tilbøjelige til at give Asus ret og ser frem til at konstatere, om det fysiske produkt og brugeroplevelsen harmonerer.

Sammen med Googles mobile Android 3.2-styresystem får du en mobil officepakke i form af Polaris Office 3.0, så du blandt andet kan oprette og redigere dokumenter, regneark og præsentationer.

Modsat iOS betyder valget af Android også, at du ikke må undvære Adobe Flash-indhold, når du surfer omkring på nettet, hvis du altså lige tager turen forbi Android Marked og henter app'en.

Android 3.2-opdateringen udkom i juli og udmærker sig blandt andet ved at understøtte SD-kort, så relevante apps kan hente mediefiler ind fra SD-kortet. Android 3.2 skal efter sigende også være bedre til at skalere apps, så de ikke ser pixellerede ud på store skærme.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S