Er Apple verdens dårligste computerproducent?

Indicierne på en veritabel massedød af Apples TimeCapsule bliver flere og flere. Det er blot det seneste i en lang række af defekte Apple-produkter.

Apple er berygtet for at designet af deres produkter tager så meget overhånd, at holdbarheden er elendig. I går anerkendte Apple efter længere tids raseri fra kunderne, at Snow Leopard indeholder en fejl, der er så kritisk, at den sletter alt på computeren. Det behøver dog ikke, at være et problem, hvis kunderne har husket at tage backup med Apples TimeCapsule.

Eller hvad?

En del tyder på, at Apples TimeCapsule er så elendigt konstrueret, at den selvdestruerer omkring 17-18 måneder, efter den er købt. Det vil sige, at alle filer man troede lå sikkert på en ekstern harddisk, forsvinder. TimeCapsule går nemlig simpelthen i stykker.

Masseudryddelsen af Apples backupsystem TimeCapsule er nu så udbredt, at der er oprettet "The TimeCapsule Memorial Register". Her kan sørgende Apple kunder, der har mistet deres billeder, dokumenter, film og alle andre filer, gå for at registrere deres tab.

Indtil videre er 241 faldne TimeCapsules registreret med serienummer og dato for køb og død. Gennemsnitslevetiden for de 241 TimeCapsules, der koster fra 2.000 kroner, er 16 måneder og 29 dage. Men den virtuelle kirkegård viser formentlig kun toppen af isbjerget.

I godt en måned har mange Macfora været fyldt med folk, der pludselig har mistet deres TimeCapsule. Det besynderlige er, at det er sket nogenlunde samtidig. En TimeCapsule består af en harddisk på mellem 500GB-2TB og en trådløs router.

Apple har endnu ikke erkendt problemet. De afviser, at der skulle være tale om et generelt mønster, og mener i stedet, at kunderne enten har været uheldige eller for voldsomme. Apple er kendt for at udnytte den regel i reklamationsretten, der betyder, at kunden efter seks måneder skal bevise, at der er tale om en fabrikationsfejl.

Det er ikke første gang, Apple har afvist, at de skulle være den direkte årsag til afmagt og frustration hos deres kunder.

Selv om det i årevis har været almindelig kendt, at Apples design-ikon, den hvide Macbook, har en fejl, der gør at kabinettet flækker i nederste højre hjørne, så tog det flere år, før Apple erkendte problemet. Først i april i år blev et memo sendt rundt til supportmedarbejderne om, at Macbooks med fejlen skulle erstattes, uanset om garantien var udløbet. Medarbejderne skal dog først undersøge, om fejlen nu også er Apples.

Nogenlunde ligeså lang tid skulle der gå, før en afgørelse ved den danske Forbrugerklagenævn i 2007 tvang Apple til at anerkende en fejl i deres iBook G4. Fejlen betød at skærmen gik i sort efter et år. Apple afviste alle klager, og først efter en ankeafgørelse af Forbrugerklagenævnets afgørelse pålagde Apple at erstatte alle iBooks med fejlen, makkede Apple ret. På det tidspunkt var computeren gået ud af produktion. Allerede efter Forbrugerstyrelsens første afgørelse erstattede Apple dog iBooks i Danmark. Men kun hvis de forsmåede kunder indviligede i at få mundkurv på. Resten af verden skulle nødigt få nys om den danske afgørelse.

Der har været en lang række andre problemer med Apples produkter. Den første iPod Nano revnede, iPhonen kan eksplodere, flere forskellige problemer er rapporteret med iMac, Apples musikstreamingsystem AirTunes går ofte i stykker, når iTunes opdateres, MacBook Air revner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job