Schwarzenegger: Teknologi vil redde os alle

Manden der gjorde os bange for maskinerne i Terminator-sagaen tror på, at teknologi vil redde os alle fra undergangen.

Artikel top billede

Den californiske guvernør Arnold Schwarzenegger havde et klart budskab til danskerne i sidste uge, hvor han besøgte København under klimatopmødet. Grøn teknologi kan skabe vækst, udvikling og nye jobs i en tid, hvor den økonomiske krise ellers har sendt mange virksomheder til tælling.

ComON mødte den tidl. Mr. Olympia og skuespiller på Københavns Rådhus, hvor han var inviteret til at deltage i en paneldebat under en konference for borgmestre fra verdens største byer. I panelet sad også Virgin-milliardæren Richard Branson, som en uge tidligere havde indviet sit SpaceShipTwo i den californiske ørken sammen med guvernør Schwarzenegger.

Nu sad de to i det vinterkolde København og svarede på spørgsmål om fremtidens grønne teknologi.

»Mange vil sige at vi har ødelagt økonomien ved at satse på grønne reformer, men det er meget vigtigt for mig at understrege, at det modsatte faktisk er tilfældet. Vi har skabt mange nye jobs i Californien. Faktisk er væksten på 34 procent i antallet af jobs med grøn teknologi. Og denne vækst er sket midt i den økonomiske krise,« sagde guvernøren, der selv har udskiftet sin brændstofslugende Humvee med et mere miljøvenligt køretøj.

Og han fremhæver, at Californien har formået at tiltrække betydelige investeringer ved at gå foran med miljøkrav til industrien.

»Vi er nu i en situation hvor 60 procent af al venture-kapital i USA går til Californien, og det er en direkte konsekvens af de love, vi har vedtaget. De har skabt klare rammer for selskaberne. Vi har også mere end 40 procent af alle verdens patenter inden for solenergi og andre grønne teknologier i Californien,« sagde Schwarzenegger.

En af de nye love i den amerikanske forbundsstat betyder, at forsyningsselskaberne skal hente mindst en tredjedel af deres energi fra bæredygtige kilder inden 2020. I øjeblikket er det omkring en femtedel af energien, der kommer fra f.eks. vindmøller, solpaneler eller geotermiske anlæg.

»Når du vedtager love som denne, så betyder det samtidig at du tiltrækker firmaer fra hele verden. Jeg mener at Californien har fået en central rolle fordi vi er meget aggressive og fordi vi har formået at skabe partnerskaber med andre stater og lande som Kina. Der er så meget politisk æv og kævl, hvor folk hænger sig op i, er han er demokrat eller republikaner, kommunist eller kommer fra et diktatur, men det er alt sammen irrelevant. Vi står overfor et problem, der er skabt i de sidste 100 år, og vi må stå sammen om at løse det.« 

Manden der lærte os alle at frygte maskinerne som den frygtindgydende dræberrobot i Terminator-filmene sluttede med denne spådom:

»Jeg tror at teknologi vil redde os alle.«
 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S