Vil Google tage billeder med droner?

Google har angiveligt købt en drone, men den skal ikke bruges til at tage billeder.

Artikel top billede

Der har været stor opstandelse omkring Googles Street View-tjeneste, hvor firmaets biler fotograferer på gadeplan i verdens byer. Men i det mindste kan man trøste sig med, at bilerne ikke kan tage billeder ind af vinduerne, hvis man bor på 2. sal eller højere oppe. Men hvad nu, hvis Google begyndte at sende fjernstyrede luftbårne droner rundt i byerne for at tage billeder? Hen over hække, stakit og andre forhindringer, der skal beskytte vores privatliv.

Ifølge den tyske avis Wirtschaftswoche er det slet et urealistisk scenarie. I denne artikel kan avisen fortælle, at Google tester muligheden for at bruge droner til at fotografere i byerne. En tysk producent af droner, Microdrones, fortæller til avisen, at man allerede har solgt den første drone med indbygget kamera til Google.

Og firmaet regner med at sælge mange flere droner til søgegiganten.

”Vi har gode chancer for at lave flere forretninger med Google,” siger Microdrones-chef Sven Juerss.

Og han lægger heller ikke skjul på, hvad de mange flyvende droner skal bruges til.

”Dronerne er meget velegnede til at levere mere aktuelle optagelser til Google Earth,” siger han.

De civile droner kan flyve med en hastighed på op til 80 km/t i timen og de kunne f.eks. bruges til at tage luftbilleder i meget lav højde.

Men hos de tyske myndigheder udtrykker man bekymring over, at dronerne kunne bruges til at fotografere eller filme i haver eller andre private områder, hvor de berygtede Street View-biler ikke kan komme frem.

Den tyske nyhedstjeneste heise har bedt Google om en kommentar og her afviser man, at der skulle være planer om at bruge droner til at tage billeder. Google vil derimod ikke røbe, hvad dronerne så skal bruges til.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S