Vil Google tage billeder med droner?

Google har angiveligt købt en drone, men den skal ikke bruges til at tage billeder.

Artikel top billede

Der har været stor opstandelse omkring Googles Street View-tjeneste, hvor firmaets biler fotograferer på gadeplan i verdens byer. Men i det mindste kan man trøste sig med, at bilerne ikke kan tage billeder ind af vinduerne, hvis man bor på 2. sal eller højere oppe. Men hvad nu, hvis Google begyndte at sende fjernstyrede luftbårne droner rundt i byerne for at tage billeder? Hen over hække, stakit og andre forhindringer, der skal beskytte vores privatliv.

Ifølge den tyske avis Wirtschaftswoche er det slet et urealistisk scenarie. I denne artikel kan avisen fortælle, at Google tester muligheden for at bruge droner til at fotografere i byerne. En tysk producent af droner, Microdrones, fortæller til avisen, at man allerede har solgt den første drone med indbygget kamera til Google.

Og firmaet regner med at sælge mange flere droner til søgegiganten.

”Vi har gode chancer for at lave flere forretninger med Google,” siger Microdrones-chef Sven Juerss.

Og han lægger heller ikke skjul på, hvad de mange flyvende droner skal bruges til.

”Dronerne er meget velegnede til at levere mere aktuelle optagelser til Google Earth,” siger han.

De civile droner kan flyve med en hastighed på op til 80 km/t i timen og de kunne f.eks. bruges til at tage luftbilleder i meget lav højde.

Men hos de tyske myndigheder udtrykker man bekymring over, at dronerne kunne bruges til at fotografere eller filme i haver eller andre private områder, hvor de berygtede Street View-biler ikke kan komme frem.

Den tyske nyhedstjeneste heise har bedt Google om en kommentar og her afviser man, at der skulle være planer om at bruge droner til at tage billeder. Google vil derimod ikke røbe, hvad dronerne så skal bruges til.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for Cyber- og IT-sikkerhedsarkitektur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse