Vil Google tage billeder med droner?

Google har angiveligt købt en drone, men den skal ikke bruges til at tage billeder.

Artikel top billede

Der har været stor opstandelse omkring Googles Street View-tjeneste, hvor firmaets biler fotograferer på gadeplan i verdens byer. Men i det mindste kan man trøste sig med, at bilerne ikke kan tage billeder ind af vinduerne, hvis man bor på 2. sal eller højere oppe. Men hvad nu, hvis Google begyndte at sende fjernstyrede luftbårne droner rundt i byerne for at tage billeder? Hen over hække, stakit og andre forhindringer, der skal beskytte vores privatliv.

Ifølge den tyske avis Wirtschaftswoche er det slet et urealistisk scenarie. I denne artikel kan avisen fortælle, at Google tester muligheden for at bruge droner til at fotografere i byerne. En tysk producent af droner, Microdrones, fortæller til avisen, at man allerede har solgt den første drone med indbygget kamera til Google.

Og firmaet regner med at sælge mange flere droner til søgegiganten.

”Vi har gode chancer for at lave flere forretninger med Google,” siger Microdrones-chef Sven Juerss.

Og han lægger heller ikke skjul på, hvad de mange flyvende droner skal bruges til.

”Dronerne er meget velegnede til at levere mere aktuelle optagelser til Google Earth,” siger han.

De civile droner kan flyve med en hastighed på op til 80 km/t i timen og de kunne f.eks. bruges til at tage luftbilleder i meget lav højde.

Men hos de tyske myndigheder udtrykker man bekymring over, at dronerne kunne bruges til at fotografere eller filme i haver eller andre private områder, hvor de berygtede Street View-biler ikke kan komme frem.

Den tyske nyhedstjeneste heise har bedt Google om en kommentar og her afviser man, at der skulle være planer om at bruge droner til at tage billeder. Google vil derimod ikke røbe, hvad dronerne så skal bruges til.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S