Vil Google tage billeder med droner?

Google har angiveligt købt en drone, men den skal ikke bruges til at tage billeder.

Artikel top billede

Der har været stor opstandelse omkring Googles Street View-tjeneste, hvor firmaets biler fotograferer på gadeplan i verdens byer. Men i det mindste kan man trøste sig med, at bilerne ikke kan tage billeder ind af vinduerne, hvis man bor på 2. sal eller højere oppe. Men hvad nu, hvis Google begyndte at sende fjernstyrede luftbårne droner rundt i byerne for at tage billeder? Hen over hække, stakit og andre forhindringer, der skal beskytte vores privatliv.

Ifølge den tyske avis Wirtschaftswoche er det slet et urealistisk scenarie. I denne artikel kan avisen fortælle, at Google tester muligheden for at bruge droner til at fotografere i byerne. En tysk producent af droner, Microdrones, fortæller til avisen, at man allerede har solgt den første drone med indbygget kamera til Google.

Og firmaet regner med at sælge mange flere droner til søgegiganten.

”Vi har gode chancer for at lave flere forretninger med Google,” siger Microdrones-chef Sven Juerss.

Og han lægger heller ikke skjul på, hvad de mange flyvende droner skal bruges til.

”Dronerne er meget velegnede til at levere mere aktuelle optagelser til Google Earth,” siger han.

De civile droner kan flyve med en hastighed på op til 80 km/t i timen og de kunne f.eks. bruges til at tage luftbilleder i meget lav højde.

Men hos de tyske myndigheder udtrykker man bekymring over, at dronerne kunne bruges til at fotografere eller filme i haver eller andre private områder, hvor de berygtede Street View-biler ikke kan komme frem.

Den tyske nyhedstjeneste heise har bedt Google om en kommentar og her afviser man, at der skulle være planer om at bruge droner til at tage billeder. Google vil derimod ikke røbe, hvad dronerne så skal bruges til.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos