Vil Google tage billeder med droner?

Google har angiveligt købt en drone, men den skal ikke bruges til at tage billeder.

Artikel top billede

Der har været stor opstandelse omkring Googles Street View-tjeneste, hvor firmaets biler fotograferer på gadeplan i verdens byer. Men i det mindste kan man trøste sig med, at bilerne ikke kan tage billeder ind af vinduerne, hvis man bor på 2. sal eller højere oppe. Men hvad nu, hvis Google begyndte at sende fjernstyrede luftbårne droner rundt i byerne for at tage billeder? Hen over hække, stakit og andre forhindringer, der skal beskytte vores privatliv.

Ifølge den tyske avis Wirtschaftswoche er det slet et urealistisk scenarie. I denne artikel kan avisen fortælle, at Google tester muligheden for at bruge droner til at fotografere i byerne. En tysk producent af droner, Microdrones, fortæller til avisen, at man allerede har solgt den første drone med indbygget kamera til Google.

Og firmaet regner med at sælge mange flere droner til søgegiganten.

”Vi har gode chancer for at lave flere forretninger med Google,” siger Microdrones-chef Sven Juerss.

Og han lægger heller ikke skjul på, hvad de mange flyvende droner skal bruges til.

”Dronerne er meget velegnede til at levere mere aktuelle optagelser til Google Earth,” siger han.

De civile droner kan flyve med en hastighed på op til 80 km/t i timen og de kunne f.eks. bruges til at tage luftbilleder i meget lav højde.

Men hos de tyske myndigheder udtrykker man bekymring over, at dronerne kunne bruges til at fotografere eller filme i haver eller andre private områder, hvor de berygtede Street View-biler ikke kan komme frem.

Den tyske nyhedstjeneste heise har bedt Google om en kommentar og her afviser man, at der skulle være planer om at bruge droner til at tage billeder. Google vil derimod ikke røbe, hvad dronerne så skal bruges til.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S